Cesta

Rajčata a cukety na stánku © ES

Systém EU pro včasnou výměnu informací o potravinách zachytí nebezpečné potravinové výrobky ještě předtím, než vám skončí na talíři.

Říká se, že ještě horší než najít v jablce červa, je najít v něm jenom půlku červa. Takový červ v ovoci je naprosto přirozená věc a často dokonce dokazuje, že byl daný plod vypěstován ekologickým způsobem. Jiné typy kontaminace potravin však mohou být nebezpečné. Vzpomeňte si například na případy výskytu dioxinů či melaminu v kojenecké výživě z Číny.

Za účelem vymýcení takovýchto potravin a krmiv z našich obchodů zavedla EU před 30 lety systém rychlé výměny informací pro nebezpečné potraviny a krmiva (RASFF) English. Díky němu si mohou členské státy EU rychle vyměňovat informace o potenciálně nebezpečných produktech a okamžitě na situaci reagovat.

Přijde-li se na problém včas a informace se rozšíří dál, daný produkt může být urychleně stažen z trhu v celé EU, anebo se dokonce do obchodů ani nedostane. Orgánům členských států jsou rovněž oznamovány jakékoli dovážené výrobky, jimž byl vstup na území EU z bezpečnostních důvodů zakázán.

V roce 2008 činil celkový počet těchto upozornění 7000 (přibližně stejně jako v roce 2007), ale z oběhu muselo být staženo pouze 528 výrobků (o 50 % méně než v roce 2007). Z toho vyplývá, že nebezpečné výrobky jsou odhalovány dříve, než se dostanou do oběhu. Přibližně 62 % upozornění se týkalo výrobků pocházejících z EU. Nejčastějším problémem byl výskyt patogenních mikroorganismů a mykotoxinů.

U příležitosti 30. výročí vzniku tohoto systému se 16. července konala v Bruselu konference English. Její účastníci diskutovali o možnostech zlepšení systému a jeho rozšíření do ostatních zemí. EU již poskytla finanční prostředky na spuštění podobného systému výměny informací v jihovýchodní Asii a v jiných zemích uspořádala školení, která by měla daným státům pomoci vytvořit vlastní vnitrostátní systém. Konečným cílem je propojit veškeré vnitrostátní a regionální systémy rychlé výměny informací, a vytvořit tak celosvětovou síť.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy