Navigatsioonitee

Uued toidumärgised - 29/05/2009

Sink ja vorst märgistega© EC

Mitte väga kauges tulevikus avaneb eurooplastel võib-olla võimalus leiba ostes saada ka teavet, kust jahu pärineb.

EL kaalub toidumärgiste English kasutusala laiendamist, et anda teavet ka toote põllumajandusliku päritolu kohta. Selline samm on toidu kvaliteeti käsitlenud üle-euroopalise konsultatsiooni tulemus. Põllumajandustootjad ja toiduainetetootjad ning tarbijad avaldasid tugevat poolehoidu toote põllumajanduslikku päritolu kajastavate märgiste laialdasemale kasutamisele.

Märgised hakkavad sisaldama teavet selle kohta, kust saak korjati, mitte kus toode valmistati. Selliste märgiste kasutamine on juba kohustuslik mõnede ELis müüdavate toiduainete puhul, nagu näiteks töötlemata veiseliha, linnuliha, köögivili, munad, mesi, vein ja oliiviõli.

Komisjoni asjaomases dokumendis DeutschEnglishfrançais on kirjas, et arvesse võetakse ka töötlejate ning jaemüüjate muret, et nad peavad nägema palju vaeva toiduainete koostise päritolu väljaselgitamisel.

ELi nõuded põllumajandustootmisele on maailmas ühed karmimad. Paljud tarbijad kahtlevad väljaspoolt ELi pärinevate toodete kvaliteedis, mida soodustab ka mitmete imporditud toiduainetega kaasnenud probleemid möödunud aastatel.

Euroopa põllumajandusettevõtjatele märgised meeldivad, kuna need suurendavad huvi nende toodete vastu nii ELis, kui ka mujal maailmas. Paljude arvates peaksid märgised olema veelgi täpsemad, osutades konkreetsele piirkonnale, kus saadus kasvatati.

Dokumendis kutsutakse üles tegema muudatusi, mis kõrvaldaksid ELis toiduainete eri liiki märgiste kasutamisest tekkinud segaduse. Mitmed riigid, tootjad ja müüjad kasutavad ELi omadest erinevaid süsteeme.

Euroopa Komisjon soovib tühistada ELi märgise, millega tähistatakse ja kaitstakse traditsioonilisi tooteid. Alates sellise märgise kasutuselevõtmisest 1992. aastal on registreeritud ainult 20 toodet. Nende hulgas on traditsiooniline Soome kondiitritoode, Itaaliapärane mozzarella ja teatud Belgia õlled.

Vaadatakse ka läbi selliste ELi märgiste kasutamine, mis viitavad geograafilisele nimele. Näiteks kasutatakse asjaomaseid märgiseid Prantsusmaa Normandia piirkonnast pärineva Camembert´ juustu, Itaaliast Parmast pärineva singi (prosciutto), Kreeka Kalamata oliiviõli, Ühendkuningriigist pärineva šoti loomaliha ja Saksamaalt pärit praevorstikeste (bratwurst) puhul.

Väljatöötamisel on ka ELi mahepõllumajandusliku toidu märgis. Alates 2010. aastast on selle kasutamine ELis müüdavate mahepõllumajandustoodete puhul kohustuslik.

Aita kaasa mahepõllumajandustoidu logo loomisele

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad