Navigačný riadok

Rybolov v ohrození – zachráňte ryby - 23/04/2009

Komisia žiada o pomoc s reformou európskej politiky rybolovu

Píše sa rok 2020 a rybný priemysel prekvitá. Nadmerný výlov patrí minulosti. Takmer všetky európske populácie rýb sa obnovili a mladí ľudia v pobrežných oblastiach opäť považujú rybolov za efektívne a príťažlivé zamestnanie.

Takto sa začína správa EÚ o budúcnosti európskeho rybolovu English. Ale ako z dokumentu vyplýva, táto vízia budúcnosti má len pramálo spoločného so skutočnosťou. EÚ bude musieť pre jej uskutočnenie zásadne zmeniť svoju politiku.

Správa je prvým krokom pri zavádzaní radikálne odlišného prístupu. Počas nadchádzajúcich mesiacov sa Komisia poradí o novom pláne so všetkými stranami, ktorým záleží na osude rybného priemyslu.

„Nechceme len nejakú ďalšiu reformu“, tvrdí Joe Borg, komisár pre námorné záležitosti a rybné hospodárstvo. „Kladieme si aj otázky o základoch súčasnej politiky a nič by sme nemali nechať bez povšimnutia.“

Za normálnych okolnosti by súčasná politika danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska, ktorá prešla významnými zmenami naposledy v roku 2002, bola revidovaná až v roku 2012. Ale súčasný stav je natoľko alarmujúci, že nie je možné dlhšie čakať.

Až 88 % európskej populácie rýb trpí nadmerným výlovom (v porovnaní s 25 % v celosvetovom meradle). Takmer tretina rýb sa nemôže normálne rozmnožovať, pretože rodičovská populácia je príliš zdecimovaná. Napríklad v Severnom mori je 90 % tresiek vylovených ešte pred tým, ako sú schopné klásť ikry.

To vysvetľuje, prečo Európa – po Číne najväčšia rybárska veľmoc – dováža v súčasnosti dve tretiny rýb.

Hlavným problémom je, že príliš veľa rybárskych plavidiel sa snaží uloviť príliš málo rýb. Európska rybárska flotila, ktorá pozostáva z 88 000 plavidiel rôznych veľkostí a kapacity, bola v posledných rokoch zoštíhlená, čo však malo len obmedzený vplyv, keďže lode sú vďaka novým technológiám efektívnejšie. Na obnovu populácie a zaistenie hospodárskej životaschopnosti odvetvia sú potrebné výraznejšie obmedzenia počtu plavidiel.

Správa poukazuje aj na vysoké štátne dotácie do rybného priemyslu, ktoré mali za následok ďalší nadmerný výlov.

EÚ stanovuje rybolovné kvóty, ktoré však nemajú želaný efekt a sú navyše nepopulárne. Francúzski rybári počas svojich nedávnych protestov proti kvótam (treska a platesa) zablokovali Lamanšský prieliv.

Rybný priemysel je naďalej dôležitým zdrojom pracovných miest. Väčšina ľudí je však zamestnaná v spracovateľských, baliacich a iných prevádzkach. Samotným rybolovom sa v súčasnosti zaoberá len 190 000 osôb.

Viac o politike EÚ v oblasti rybného hospodárstva danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy