Ścieżka nawigacji

Szkolenia w gospodarstwach rolnych dla urzędników UE - 18/03/2009

Rolnik karmiący krowy © WE

Komisja widzi postępy w zakresie upraszczania polityki rolnej.

Już od przyszłego roku program szkoleniowy dla pracowników instytucji UE, którzy zajmują się polityką rolną, będzie obejmować pobyt w gospodarstwie rolnym.

Osobom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki czasami zarzuca się brak kontaktu z grupami społecznymi, których tworzone przez nich przepisy bezpośrednio dotyczą. Program „Żniwa z bliska” ma pomóc urzędnikom w lepszym zrozumieniu codziennego życia rolników, tak aby mogli oni opracowywać skuteczniejszą politykę. Komisja rozważa również możliwość wprowadzenia szkoleń w zakresie redagowania aktów prawnych w przystępniejszym języku.

Te i inne środki znalazły się w sprawozdaniu Komisji w sprawie inicjatyw mających sprawić, że przepisy w dziedzinie rolnictwa staną się przejrzystsze i czytelniejsze oraz że będą skutkować mniejszymi obciążeniami dla rolników.

Unijna polityka rolna jest bardzo złożona. Komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel porównała ją raz do „głębokiego i rozległego lasu”, dla którego nigdy nie powstała kompletna mapa. W październiku 2006 r. Komisja zainaugurowała plan działania w sprawie uproszczenia i udoskonalenia prawodawstwa w zakresie wspólnej polityki rolnej DeutschEnglishfrançais.

Od tamtej pory do chwili obecnej poczyniono olbrzymie postępy i wprowadzono zasadnicze zmiany, dzięki którym rolnicy mogą zaoszczędzić setki milionów euro, które pochłaniały dotychczas koszty administracyjne. Ze sprawozdania wynika, że UE zamierza dotrzymać zobowiązania polegającego na ograniczeniu obciążeń administracyjnych o jedną czwartą do roku 2012.

Raport podsumowuje dotychczasowe osiągnięcia. Między innymi uchylono setki przestarzałych aktów prawnych, wiele rozporządzeń połączono w jeden tekst, usprawniono niektóre procedury administracyjne lub zaniechano ich stosowania oraz zniesiono obowiązek ubiegania się o pozwolenie na import i eksport licznych produktów (głównie zbóż).

W ostatnim dwudziestoleciu przeprowadzono gruntowną reformę wspólnej polityki rolnej (WPR) English. Ostatnie zmiany z 2003 r. dotyczyły uniezależnienia pomocy bezpośredniej dla rolników od wielkości produkcji.

Jesienią ubiegłego roku przywódcy państw UE osiągnęli porozumienie w sprawie propozycji Komisji dotyczących kontynuowania reformy DeutschEnglishfrançais. Dzięki większej swobodzie w dostosowywaniu produkcji do potrzeb rynku rolnicy będą mogli zaoszczędzić 281 mln euro, które inaczej pochłonęłyby koszty administracyjne.

Z raportu wynika, że lepsze wykorzystanie technologii informatycznych może przynieść dodatkowe oszczędności, rzędu 400 mln euro.

Działania te mają przynieść korzyści całej UE, ponieważ co roku polityka rolna pochłania około 55 mld euro, czyli 40 proc. unijnego budżetu. Aktualny budżet WPR obejmuje lata 2007–2012. Dyskusje nad kolejnym okresem finansowania rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Ocena stanu WPR DeutschEnglishfrançais

 

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki