Navigācijas ceļš

ES ierēdņi praksē pie zemniekiem - 18/03/2009

Zemnieks baro govis © EC

ES ziņo par panākumiem lauksaimniecības noteikumu vienkāršošanā

ES lauksaimniecības ierēdņiem priekšā pārbaudījums — būs jāiepazīstas ar lauksaimnieku dzīves īstenību. No nākamā gada ierēdņu praktiskajās mācībās būs iekļauts darbs īstā fermā.

Pastāv uzskats, ka likumdevējiem nav nekādas saiknes ar tiem, kam šos likumus nākas ievērot. “Ražas novākšanas pieredzes” programmas mērķis ir padziļināt ierēdņu izpratni par reālo ikdienas dzīvi lauku saimniecībā un tādā veidā palīdzēt gudrāk veidot politiku. Komisija arī apsver iespēju ierēdņus izglītot, kā juridiskajos tekstos izvairīties no žargona.

Šie pasākumi ir izklāstīti Komisijas ziņojumā par to, kas darāms, lai ES lauksaimniecības noteikumi būtu pārskatāmāki, vieglāk izprotami un lauksaimniekiem sagādātu pēc iespējas mazāk lieka darba.

Neviens nenoliedz, ka ES lauksaimniecības politika ir sarežģīta. Lauksaimniecības komisāre Marianna Fišere-Bola reiz to raksturoja kā "dziļu, biezu mežu", kam nav izstrādāta detalizēta orientēšanās karte. Komisija 2006. gada oktobrī nāca klajā ar rīcības plānu, kā samazināt birokrātiju DeutschEnglishfrançais lauksaimniekiem.

Tagad, kad pagājuši vairāk nekā divi gadi, situācija ir būtiski uzlabojusies. Izskatās, ka ieviestās izmaiņas zemniekiem aiztaupīs administratīvās izmaksas, kas lēšamas simtiem miljonos eiro. Raugoties uz priekšu, ziņojumā teikts, ka ES izpildīs izvirzītos mērķus līdz 2012. gadam administratīvo slogu samazināt vismaz par 25%.

Ziņojumā ir atskats uz to, kas paveikts līdz šim. Ir svītroti simtiem novecojušu likumu, un vairāki likumi ir apvienoti vienā dokumentā. Ir saskaņotas un dažos gadījumos pat likvidētas administratīvās procedūras. Viens lielisks piemērs: tagad ir daudz vairāk produktu, galvenokārt graudaugi, kurus drīkst importēt un eksportēt bez atļaujas.

Kopējā lauksaimniecības politika (KLP) English pēdējo divdesmit gadu laikā ir piedzīvojusi visai pamatīgu reformu. Pēdējoreiz to pārveidoja 2003. gadā, kad ES atcēla no ražošanas atkarīgo lauksaimniecības atbalstu.

Pagājušajā rudenī ES līderi panāca vienošanos par Komisijas priekšlikumiem, kā turpināt reformu. DeutschEnglishfrançais Dodot lauksaimniekiem lielāku vaļu audzēt to, kas ir pieprasīts tirgū, uz birokrātijas rēķina varētu izdoties ietaupīt 281 miljonu eiro.

Ziņojumā apgalvots, ka labāka informācijas tehnoloģijas izmantošana ļautu ietaupīt vēl 400 miljonus eiro.

Tas viss ļautu ietaupīt arī ES naudu, jo par lauksaimniecības politiku ES gadā tērē aptuveni 55 miljardus eiro (aptuveni 40% ES budžeta). Pašreizējais lauksaimniecības budžets ir paredzēts laikam no 2007. līdz 2012. gadam. Šogad sāksies pārrunas par nākamo finansēšanas periodu.

KLP veselības pārbaude DeutschEnglishfrançais

 

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites