Cesta

EU posílá své úředníky na školení v terénu - 18/03/2009

Farmář krmí krávy © ES

Zpráva EU potvrdila pokrok ve zjednodušování předpisů pro zemědělce.

Úředníci EU, kteří jsou odpovědní za oblast zemědělství, se přesvědčí, jak to vypadá v terénu. Od příštího roku budou součástí jejich práce stáže, během kterých se dostanou přímo do zemědělského provozu.

Panuje představa, že ti, kteří vytvářejí předpisy, jsou někdy poněkud vzdáleni realitě a potřebám obyčejných lidí, jimž mají předpisy především sloužit. Tento program by měl pomoci zaměstnancům správy pochopit, v čem spočívají každodenní problémy zemědělského provozu, a přizpůsobit podle toho příslušné politické kroky. Evropská komise také zvažuje pořádání školení, během kterých by se úředníci cvičili v psaní srozumitelnějších právních textů.

Tato opatření uvádí zpráva Komise, která shrnuje kroky, jež EU podniká proto, aby byly zemědělské předpisy srozumitelnější a představovaly pro farmáře menší zátěž.

Všichni uznávají, že předpisy z oblasti zemědělské politiky EU jsou komplikované. Evropská komisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová zemědělskou politiku jednou přirovnala k velkému a hlubokému lesu, kterým musíte projít bez mapy. To bylo v říjnu roku 2006, když Komise zahájila akční plán na snižování administrativní zátěže DeutschEnglishfrançais zemědělců.

Nyní, po více než dvou letech, lze konstatovat, že byl odveden velký kus práce a že se podařilo prosadit změny, které by zemědělcům měly do budoucna ušetřit stovky milionů eur na administrativních výdajích. Podle zprávy EU do roku 2012 splní svůj cíl, kterým je snížení administrativní zátěže o 25 %.

Zpráva rovněž shrnuje dosažené úspěchy. Stovky zastaralých předpisů se přestaly používat a další byly sloučeny. Řada administrativních postupů byla zjednodušena a některé byly úplně zrušeny. Jako příklad může sloužit významné zvýšení počtu výrobků (zejména obilovin), které lze vyvážet a dovážet bez zvláštní licence.

Společná zemědělská politika English prošla v posledních dvou desetiletích rozsáhlou reformou. Naposledy v roce 2003, když Evropská unie zrušila odvozování zemědělské podpory od výroby.

Loni na podzim vedoucí představitelé EU uzavřeli dohodu ohledně návrhu Komise na rozšíření reformy DeutschEnglishfrançais. Ta zemědělcům umožní pěstovat plodiny, které trh skutečně žádá, a podle odhadů by měla odvětví ušetřit 281 milionů eur na administrativních nákladech.

Lepší využívání informačních technologií by mělo podle zprávy ušetřit dalších 400 milionů eur.

Úspory by se měly týkat i peněz z rozpočtu EU, protože výdaje na zemědělskou politiku Unii ročně stojí 55 miliard eur (asi 40 % celkového rozpočtu). Poslední schválený rozpočet se týká období 2007–2012. Diskuse o finančních prostředcích na období, které bude následovat, začne příští rok.

Kontrola stavu reformy SZP DeutschEnglishfrançais.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy