Ścieżka nawigacji

Rolnicy nie nadążają za popytem - 19/11/2008

Nowe przepisy unijne pozostawią rolnikom większą swobodę reakcji na popyt.

Ministrowie rolnictwa państw UE spotkają się w tym tygodniu, aby omówić propozycje zmian we wspólnej polityce rolnej. Po raz pierwszy od wielu lat zastanowią się nad sposobami zwiększenia produkcji żywności, a nie jej ograniczenia.

Jest to zasadniczy zwrot w tej polityce, która w przeszłości słynęła z „gór” masła oraz „rzek” wina, gdy nieprzerwana nadprodukcja pociągnęła za sobą spadek cen i pozostawiła wielu rolników na łasce dopłat unijnych.

Dzisiaj ceny żywności szybują w górę a rolnicy na całym świecie zdwajają wysiłki, aby nadążyć za wzrostem światowego popytu. Nowe przepisy wspólnotowe powinny ułatwić europejskim gospodarstwom zwiększenie eksportu.

Ministrowie państw UE zastanowią się nad wprowadzeniem różnych zmian DeutschEnglishfrançais , w tym obcięciem dopłat dla rolników, zniesieniem zasad dotyczących gruntów leżących odłogiem oraz stopniowym wycofaniem kwot mlecznych. Podobnie jak w przypadku poprzednich reform, środki te mają na celu pozostawienie rolnikom większej swobody reakcji na wzrastający popyt oraz na nowe potrzeby związane ze zmianami klimatu, zarządzaniem zasobami wodnymi, bioróżnorodnością oraz gwałtownym rozwojem rynku biopaliw.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat unijna wspólna polityka rolna (WPR DeutschEnglishfrançais ) przeszła gruntowne reformy. Ostatni moment zwrotny miał miejsce w 2003 r., kiedy UE zniosła dopłaty dla gospodarstw rolnych wyliczane w oparciu o wielkość produkcji, które motywowały rolników do produkowania większej ilości żywności, niż byli w stanie sprzedać. Nowe zasady nadal przyczyniają się do zwiększenia dochodów rolników, ale pozostawiają im większą swobodę wyboru upraw, aby mogli reagować na sygnały płynące z rynku. W zamian muszą przestrzegać norm dotyczących ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt i jakości żywności.

Komisja planuje przeznaczyć zaoszczędzone środki na rozwój obszarów wiejskich. Inicjatywa ta spotka się zapewne z życzliwym przyjęciem ze strony 12 nowych państw członkowskich, które po przystąpieniu do UE musiały bardzo szybko zmodernizować swoje sektory rolnictwa.

Wspólna polityka rolna została wprowadzona, aby zapewnić rolnikom właściwy poziom życia, zagwarantować produkcję wystarczającej ilości żywności po rozsądnych cenach oraz pomóc w kultywowaniu dziedzictwa kulturowego wsi. Polityka ta kosztuje Unię około 55 mld rocznie, czyli 40 proc. budżetu unijnego. Sektor rolnictwa w UE zatrudnia 5 proc. ludności czynnej zawodowo.

W tym roku na świecie nastąpił nagły i ostry wzrost cen żywności DeutschEnglishfrançais , który w wielu krajach wywołał protesty. A ponieważ na rynkach rozwijających się (na przykład w Chinach i Indiach) popyt stale wzrasta, w najbliższej przyszłości ceny prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie.

Ocena funkcjonowania WPR – często zadawane pytania English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki