Navigācijas ceļš

Jaunas vēsmas Eiropas lauksaimniecībā - 19/11/2008

Jauni ES noteikumi dos zemniekiem lielāku rīcības brīvību, izvēršot ražošanu atbilstoši pieprasījumam.

Šonedēļ ES lauksaimniecības ministri tiekas sanāksmē, lai aktualizētu lauksaimniecības politiku, pirmo reizi pēc daudziem gadiem meklējot iespējas, kā palielināt, nevis iegrožot pārtikas ražošanas apjomus.

Kopš “vīna upju” un “sviesta kalnu” laikiem, kad hroniskas pārprodukcijas dēļ kritās cenas un daudzi zemnieki kļuva atkarīgi no ES atbalsta, ir notikušas lielas pārmaiņas.

Šodien pārtikas cenas sagādā galvassāpes daudziem, un zemnieki visā pasaulē dara, ko var, lai turētos līdzi aizvien augošajam pieprasījumam. ES noteikumiem vajadzētu palīdzēt Eiropas lauku saimniecībām saražot gana produkcijas, lai pietiktu arī eksportam, kurš aug augumā.

Ministri izskatīs dažādus priekšlikumus DeutschEnglishfrançais , tostarp iespēju samazināt lauksaimniecības atbalstu, atcelt noteikumus par zemes turēšanu atmatā un pakāpeniski atteikties no piena kvotām. Tāpat kā iepriekšējās reformās zemniekiem tiks dota iespēja brīvi izvēlēties, kā vislabāk reaģēt uz augošo pieprasījumu un jaunajām problēmām un tendencēm — klimata pārmaiņām, ūdens resursu apsaimniekošanu, bioloģiskās daudzveidības apdraudējumu un biodegvielas bumu.

ES kopējā lauksaimniecības politika — KLP DeutschEnglishfrançais — pēdējo divdesmit gadu laikā ir piedzīvojusi vērienīgas reformas. Pēdējais pavērsiens notika 2003. gadā, kad ES atteicās no subsīdijām par saražoto apjomu, kuru dēļ zemnieki saražoja vairāk produkcijas, nekā spēja to pārdot. Jaunā sistēma joprojām palīdzēs pildīt zemnieku maciņus, tomēr dodot plašākas iespējas izvēlēties, ko audzēt, — atkarībā no pieprasījuma tirgū. Lauksaimniekiem savukārt vajadzēs ievērot vides aizsardzības, dzīvnieku labturības un pārtikas kvalitātes prasības.

Komisija vēlas ietaupīto naudu novirzīt lauku attīstībai. Sevišķi gandarītas par to būs 12 jaunās ES dalībvalstis, kurām kopš pievienošanās vajadzēja ļoti strauji modernizēt savas lauksaimniecības nozares.

KLP ieviesa, lai nodrošinātu pienācīgu dzīves līmeni zemniekiem, sagādātu pietiekami daudz pārtikas par pieņemamu cenu un saglabātu Eiropas lauku ainavas mantojumu. Tās rīcībā ir apmēram 55 miljardi eiro gadā — tas atbilst 40 % no ES budžeta. ES lauksaimniecības nozarē strādā 5 % no Eiropas darbaspēka.

Šogad pasaule pieredzēja negaidītu un strauju pārtikas cenu DeutschEnglishfrançais kāpumu, kas izraisīja protestus daudzās valstīs. Palielinoties pieprasījumam tādos strauji augošos tirgos kā Ķīna un Indija, paredzams, ka cenu līmenis saglabāsies tikpat augsts arī tuvākajā nākotnē.

KLP “veselības pārbaude”. Bieži uzdoti jautājumi English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites