Navigačný riadok

Nadmerný rybolov v sieti - 14/11/2008

Na palube rybárskeho plavidla vyprázdňujú sieť © EK

Nové opatrenia zamerané na dodržiavanie pravidiel rybolovu v celej EÚ

Rybolov v EÚ podlieha pravidlám, ktoré chránia populácie rýb pred nadmerným výlovom a zabraňujú poškodzovaniu morských ekosystémov. Krajiny EÚ zodpovedajú za to, aby sa tieto pravidlá rešpektovali. Cieľom nového návrhu je zabezpečiť ich účinnejšie dodržiavanie.

Kontrolné postupy españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska vrátane inšpekcií rybárskeho výlovu sa budú riadiť spoločnými normami, aby boli pravidlá v celej EÚ uplatňované rovnako. Každý článok reťazca od ulovenia ryby až po jej predaj spotrebiteľovi podlieha kontrole – či už na mori, v prístave, počas prepravy alebo pri predaji na trhu.

Dodržiavaniu pravidiel napomôže zjednodušenie predpisov a zosúladenie pokút za nezákonný rybolov naprieč EÚ. Tí, ktorí sa prehrešia opakovane, môžu prísť o rybárske povolenie. Zmeny majú v ľuďoch vytvoriť vzťah k dodržiavaniu pravidiel, aby sa každý pracovník v odvetví cítil zodpovedný za jeho budúcnosť.

„V záujme budúcnosti udržateľného rybného hospodárstva je nutné, aby sme namiesto neúčinného, nákladného a zložitého systému začali používať systém, ktorý prinesie ozajstné výsledky,“ povedal komisár pre rybné hospodárstvo Joe Borg. „Som presvedčený o tom, že tento návrh poskytne všetkým zapojeným aktérom nástroje, ktoré na túto úlohu potrebujú.“

Okrem toho bude môcť Komisia lepšie zaistiť uplatňovanie politiky rybolovu zo strany vlád štátov EÚ. Bude pre ňu jednoduchšie rybolov zastaviť a uložiť vládam EÚ finančné sankcie.

Podľa údajov, ktoré Komisia zverejnila tento mesiac, došlo v roku 2008 opäť k nadmernému rybolovu Stanovené limity výlovu majú brániť nadmernému výlovu a umožniť ohrozeným druhom, akým je napríklad treska škvrnitá, treska jednoškvrná a treska merlang, aby obnovili svoju populáciu.

27 ministrov EÚ pre rybolov bude o týchto návrhoch diskutovať na svojom decembrovom zasadnutí.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy