Ścieżka nawigacji

Unia zastawia sieci na łamiących prawo rybaków - 14/11/2008

Opróżnianie sieci rybackiej na pokładzie trawlera © WE

Nowe środki mają zagwarantować przestrzeganie przepisów w zakresie rybołówstwa w całej UE.

Rybołówstwo w UE jest regulowane przepisami, które mają chronić zasoby rybne przed nadmierną eksploatacją oraz zapobiegać zakłócaniu funkcjonowania morskich ekosystemów. Na straży przestrzegania tych przepisów stoją państwa UE. Komisja zaproponowała właśnie nowy projekt regulacji, które mają im pomóc w skuteczniejszym egzekwowaniu prawa.

Aby zapewnić jednolite przestrzeganie przepisów w całej Unii Europejskiej, zostaną wprowadzone wspólne normy dla procedur kontroli españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska połowów rybackich, w tym także inspekcji. Kontrole będą przeprowadzane na każdym etapie łańcucha działalności sektora – „od łowiska do półmiska” (na morzu, w porcie, podczas transportu i na rynku).

Aby łatwiej było spełnić wymogi zawarte w przepisach, zostaną one uproszczone. W całej UE zostaną też wprowadzone podobne kary za nielegalne połowy. Podmioty, które wielokrotnie dopuściły się podobnych wykroczeń, będą karane surowiej – ich zezwolenia połowowe mogą zostać zawieszone. Zmiany te zostały pomyślane w ten sposób, aby zachęcić wszystkich do przestrzegania prawa i aby każda osoba pracująca w tym sektorze czuła się odpowiedzialna za jego przyszłość.

– Przyszłość zrównoważonego rybołówstwa wymaga, aby nieskuteczny, kosztowny i złożony system został zastąpiony systemem, który rzeczywiście może przynieść dobre rezultaty – oświadczył komisarz ds. rybołówstwa Joe Borg. – Uważam, że wniosek dostarcza wszystkim zainteresowanym stronom narzędzi, jakich potrzebują do wykonywania swojej pracy.

Komisja również uzyska nowe uprawnienia, które pozwolą jej upewnić się, że rządy UE należycie egzekwują przepisy z zakresu rybołówstwa. Łatwiej jej będzie zamykać łowiska, będzie też mogła nakładać kary pieniężne na rządy państw UE.

Jak wynika z danych opublikowanych w tym miesiącu przez Komisję, w 2008 r. z powodu przełowienia ucierpiało więcej łowisk, niż w latach ubiegłych. Limity połowowe zostały ustanowione po to, by nie dopuścić do przełowienia i aby możliwe było odbudowanie zasobów gatunków narażonych na nadmierną eksploatację, takich jak dorsz, plamiak i witlinek.

Przedstawiona przez Komisję propozycja nowych przepisów zostanie przedyskutowana przez 27 ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo w państwach UE na spotkaniu w grudniu.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki