Cesta

EU chce zabránit nadměrnému odlovu - 14/11/2008

Rybáři vyprazdňují na lodi síť s úlovkem © ES

Komise podniká nové kroky k zajištění toho, aby členské státy dodržovaly pravidla rybolovu.

Regulací rybolovu Evropská unie předchází nadměrnému odlovu a chrání mořské ekosystémy. Za dodržování stanovených pravidel odpovídají členské státy. Nový návrh má zajistit, aby tato pravidla byla dodržována s ještě lepšími výsledky.

Kontrolní postupy españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska týkající se úlovků, včetně inspekcí, budou mít normalizovanou podobu, čímž se zajistí, že pravidla budou uplatňována stejným způsobem všude v EU. Kontroly budou probíhat ve všech fázích procesu, na jehož konci se ryba dostává na talíř spotřebitele: na moři, v přístavech, během přepravy i na trhu.

Povinnost dodržovat pravidla usnadní zjednodušené předpisy a případné postihy za nelegální lov budou obdobné v celé EU. Opakovaná provinění budou trestána i dočasným odnětím povolení. Tyto změny by měly zároveň pozdvihnout úroveň dodržování předpisů a přimět jednotlivé pracovníky v odvětví, aby si uvědomili, že i oni nesou odpovědnost za jeho budoucnost.

„Pro zajištění udržitelného rybolovu je třeba, abychom neúčinný, nákladný a složitý systém nahradili systémem, který skutečně přinese výsledky“, uvedl komisař pro rybolov Joe Borg. „Věřím, že tento návrh poskytne všem zúčastněným takové nástroje, s jejichž pomocí budou moci úspěšně splnit své úkoly.“

Komise bude mít také větší vliv při prosazování toho, aby členské státy stanovenou rybářskou politiku dodržovaly. To by Komisi například usnadnilo ukončovat na jednotlivých místech lov a ukládat finanční sankce členským státům.

Podle statistik zveřejněných na začátku tohoto měsíce Komisí došlo v roce 2008 opět ve většině oblastí k nadměrném odlovu. Tomu mají přitom bránit kvóty, díky nimž by se měly stavy ohrožených druhů, například tresky, vrátit do normálu.

Ministři příslušných resortů členských států budou o uvedených návrzích jednat na svém prosincovém setkání.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy