Naršymo kelias

Persvarstomos gyvūnų skerdimo taisyklės - 19/09/2008

Iš narvo žvelgianti karvė

ES pasiūlyme dėl gyvūnų apsaugos raginama keisti skerdyklose naudojamus galvijų, kiaulių, naminių paukščių ir kitų gyvūnų skerdimo būdus.

Pagal siūlomas naująsias taisykles English, skerdyklos turėtų prižiūrėti, kad apsvaiginti gyvūnai neatsibustų prieš juos skerdžiant.

Kasmet ES mėsai paskerdžiama beveik 360 mln. kiaulių, avių, ožkų bei galvijų ir papjaunama keli milijardai naminių paukščių. 25 mln. gyvūnų užmušami dėl jų kailio, o peryklose papjaunama apie 330 mln. vienadienių gaidžiukų. Dar keli milijonai gyvūnų pastaraisiais metais paskersti dėl paukščių gripo bei snukio ir nagų ligos.

Prieš skersdamos gyvūnus skerdyklos privalo juos apsvaiginti, kad kuo labiau sumažintų jų skausmą ir kančią. Tačiau taisyklės, kaip visa tai turėtų būti daroma, nepakeistos nuo 1993 m. ir nėra suderintos su mokslo bei technologijų raida ir dabartiniais gyvūnų gerovės standartais.

Svaiginant gyvūnus naudojama elektra, dujos arba jėga (pvz., pneumatiniai šautuvai). Nė vienas iš šių metodų nėra visiškai veiksmingas: dalis gyvūnų prieš nugaišdami paskutinėmis gyvenimo minutėmis atgauna sąmonę.

ES pasiūlyme jokių šiuo metu naudojamų svaiginimo metodų uždrausti nenumatoma, bet siūloma apriboti kai kuriuos svaiginimo būdus. Jame pripažįstama, kad mokslininkai abejoja dėl dviejų metodų – užmušimo anglies dvideginio dujomis ir elektros srove vandenyje – humaniškumo, bet nurodoma, kad trūksta kitų komercinių alternatyvų.

Pagal pasiūlymą:

  • skerdyklose turės būti gyvūnų gerovės pareigūnas;
  • jų darbuotojai turės būti tinkamai mokomi; jiems periodiškai bus išduodami pažymėjimai, kuriais patvirtinama, kad jie yra susipažinę su gyvūnų gerovės standartais;
  • svaiginimo įrangos gamintojai privalės pateikti instrukcijas, kaip veiksmingai naudotis svaiginimo įranga;
  • skerdyklos turės būti projektuojamos atsižvelgiant į gyvūnų gerovės standartus;
  • bus įsteigti nacionaliniai priežiūros centrai, kurie padės atsakingiems ES pareigūnams tikrinti skerdyklas. Inspektoriams dažnai sunku įvertinti sudėtingų svaiginimo sistemų veiksmingumą;
  • valdžios institucijos turės būti atskaitingesnės visuomenei. Daug žmonių sujaudino masinis gyvulių skerdimas kilus snukio ir nagų ligos epidemijai. Ši liga žmonėms nepavojinga, o gyvuliai nuo jos nugaišta tik retais atvejais.

 

Kad šios priemonės būtų įgyvendintos, jas turi patvirtinti visų 27 ES šalių vyriausybės. ES nepriklausančių šalių skerdyklos, eksportuojančios gaminius į ES, turės laikytis panašių standartų.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos