Navigačný riadok

Potravinovú pomoc potrebujeme viacerí - 17/09/2008

Otvorená škatuľa s kapustou medzi ďalšími škatuľami vo veľkosklade potravín

Komisia navrhuje zvýšiť financovanie bezplatnej potravinovej pomoci najchudobnejším vrstvám obyvateľstva EÚ.

Európsky systém distribúcie potravín DeutschEnglishfrançais funguje od roku 1987. No kým rast cien potravín viedol k prudkému zvýšeniu počtu rodín v núdzi, v minulosti využívaný nadbytok zásob poľnohospodárskej výroby dosiahol vďaka pokračujúcej reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky historické minimum.

Ak by návrh Komisie prešiel, rozpočet na potravinovú pomoc by sa počínajúc rokom 2009 zvýšil o dve tretiny na približne 500 miliónov eur – aby sa pomoc dostala k viacerým ochudobneným rodinám Európy DeutschEnglishfrançais . Spočiatku bude EÚ pokrývať 75 % nákladov (85 % v chudobnejších oblastiach), ale od roku 2015 sa náklady rozdelia rovným dielom medzi EÚ a jej členské štáty (a v pomere 75 ku 25 v chudobnejších oblastiach).

Nový návrh umožní krajinám, aby sa na základe miestnych potrieb a výživových potrieb rozhodli, ktoré potraviny budú distribuovať. Trojročné distribučné plány by zabezpečili kontinuitu a zlepšenie manažmentu pomoci.

Keď európske poľnohospodárstvo vyrábalo viac potravín, ako obyvateľstvo EÚ vedelo spotrebovať, nadbytky sa pochopiteľne rozdávali ľuďom v núdzi, zvlášť v krutej zime v roku 1987. Odvtedy sa potravinové nadbytky odovzdávali charitám a sociálnym organizáciám, aby ich distribuovali v jednotlivých krajinách EÚ. Od polovice 90-tych rokov sa úbytok poľnohospodárskych zásob nahrádzal nákupom potravín na trhu.

V roku 2006 čerpalo z tejto pomoci viac ako 13 miliónov občanov EÚ. Odhaduje sa, že nedostatkom potravín je ohrozených 43 miliónov ľudí v EÚ, čo znamená, že si každý druhý deň nemôžu dovoliť jedlo z mäsa, kuraciny alebo ryby. Pomoc sa zvyčajne rozdeľuje širokému spektru ľudí, ako sú rodiny v núdzi, starší občania, bezdomovci, postihnutí a azylanti.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy