Cesta

Potravinová pomoc pro více chudých v Evropě - 17/09/2008

Otevřená krabice se zelím mezi ostatními krabicemi ve skladu potravin

Komise navrhuje navýšit rozpočet programu bezplatné distribuce potravin nejchudším občanům EU.

Program EU pro distribuci potravin DeutschEnglishfrançais existuje od roku 1987. Rostoucí ceny potravin způsobují prudký růst počtu rodin, jež potřebují pomoc, avšak přebytečné zásoby zemědělských produktů, které se používaly k potravinové pomoci v minulosti, jsou díky probíhající reformě společné zemědělské politiky menší než kdy předtím.

Komise navrhuje zvýšit od roku 2009 rozpočet na potravinovou pomoc o dvě třetiny na přibližně 500 milionů eur, aby se dostala k více evropským rodinám postiženým chudobou DeutschEnglishfrançais . Zpočátku bude EU hradit 75 % (v chudších oblastech 85 %) nákladů, avšak od roku 2015 budou náklady rozděleny mezi EU a členské státy v poměru 50/50 (v chudších oblastech 75/25).

Členské státy si na základě místních potřeb a kritérií výživy budou moci zvolit, které potraviny budou distribuovat. Tříleté plány distribuce zajistí kontinuitu a lepší řízení programu.

Když zemědělské podniky v EU produkovaly více potravin, než mohli její obyvatelé spotřebovat, bylo darování přebytků potřebným občanům samozřejmým řešením, zejména v tuhé zimě roku 1987. Od té doby se přebytky potravin darují prostřednictvím charitativních organizací a systémů sociálního zabezpečení k distribuci v jednotlivých zemích unie. Od poloviny devadesátých let se tenčící se zásoby zemědělských produktů doplňují potravinami zakoupenými na trhu.

V roce 2006 byla v rámci programu poskytnuta pomoc více než 13 milionům lidí. Potravinová nouze však hrozí zhruba 43 milionům lidí, což znamená, že si tito lidé nemohou jednou za dva dny dovolit k jídlu maso, drůbež nebo rybu. Pomoc se obvykle distribuuje široké škále příjemců, včetně rodin v potížích, seniorů, bezdomovců, zdravotně postižených a žadatelů o azyl.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy