Ścieżka nawigacji

Flota pod wspólną flagą rusza na ratunek dorszowi i tuńczykowi - 29/07/2008

Statek patrolowy „Jean Charcot” na morzu

Państwa UE organizują wspólne patrole morskie, walcząc w ten sposób z nadmiernymi połowami zagrożonych gatunków ryb.

W lutym na Morze Bałtyckie wypłynęło pięć statków wspieranych przez samoloty nadzorujące. Był to początek operacji zwalczania nadmiernej eksploatacji  łowisk españoldanskDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska dorsza – od ryb tych niegdyś roiło się w zimnych wodach morskich, teraz jest to jednak gatunek wymierający.

Przez dwa tygodnie inspektorzy z Danii, Polski, Litwy i Szwecji przeprowadzili 112 niezapowiedzianych kontroli, wchodząc na pokład łodzi na morzu i sprawdzając ich ładunek po dopłynięciu do brzegu. W tym czasie wykryto dziesięć przypadków naruszenia przepisów, głównie dotyczących zaniżania zgłaszanych wielkości połowów.

Operację zorganizowała unijna Agencja Kontroli Rybołówstwa English, która zabiega o współpracę państw UE w celu podejmowania wspólnych wysiłków w walce z nielegalnymi połowami. Agencję utworzono w 2005 r. w odpowiedzi na obawy przed tym, że kwoty na połowy ryb i inne przepisy nie są jednakowo przestrzegane na terenie całej Unii. Jej roczny budżet wynosi 5 mln euro, a pracuje w niej około 50 osób.

Jak dotąd agencja podjęła się koordynacji około 20 tego rodzaju operacji, głownie na Morzu Bałtyckim i Północnym. Jednak nie tylko te regiony przykuwają jej uwagę. Podczas gdy w lutym inspektorzy przeczesywali Bałtyk, wynajęty przez agencję francuski statek patrolowy „Jean Charcot”  English stawiał czoła kolejnym  sztormom, monitorując łodzie na Północno-Zachodnim Atlantyku.

Teraz agencja przenosi się na spokojniejsze wody. W ramach swojej największej jak dotąd kampanii zwalczania nadmiernych połowów españolDeutschελληνικάEnglishfrançaisitalianoportuguês koordynuje ekipę około 50 łodzi patrolowych, 16 samolotów i 30 inspektorów oddelegowanych na Morze Śródziemne i Wschodni Atlantyk w celu poprawienia sytuacji zagrożonego gatunku tuńczyka błękitnopłetwego. W operacji udział bierze siedem krajów: Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Portugalia i Włochy.

Natomiast na stałym lądzie odbyła się niedawno (19 lipca) uroczysta inauguracja nowej głównej siedziby agencji – w Vigo, w Hiszpanii. W  uroczystości otwarcia uczestniczył między innymi unijny komisarz ds. rybołówstwa DeutschEnglishfrançaisMalti Joe Borg.

UE zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem produkcji w sektorze rybołówstwa i akwakultury, jest także ważnym eksporterem produktów rybnych wysokiej jakości. Większość połowów UE odbywa się na wodach Wschodniego Atlantyku i Morza Śródziemnego.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki