Navigačný riadok

Modernizácia poľnohospodárskej politiky EÚ - 20/05/2008

Úpravy v poľnohospodárskej politike EÚ umožnia poľnohospodárom vo svetle rastúceho dopytu po potravinách maximalizovať výrobný potenciál.

V snahe EÚ zmierniť dôsledky nárastu svetových cien potravín sa tento týždeň ocitli na programe rokovaní návrhy na modernizáciu a zjednodušenie spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

„Ide o to, aby boli poľnohospodári menej obmedzovaní a mohli rýchlejšie reagovať na potreby trhu,“ vyhlásila komisárka pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boel.

Medzi navrhované úpravy SPP DeutschEnglishfrançais patria:

  • zrušenie povinnosti poľnohospodárov nechať ležať úhorom 10 % pôdy
  • postupné rušenie kvót na mlieko o 1 % ročne v období rokov 2009 až 2013
  • zjednodušenie prepojenia medzi dotáciami a normami životného prostredia, životných podmienok zvierat a kvality potravín
  • pružnejšia podpora sektorov s konkrétnymi problémami
  • presun finančných prostriedkov z priamej pomoci na rozvoj vidieka, na podporu obnoviteľných zdrojov energie, vodné hospodárstvo, biologickú rozmanitosť a opatrenia v oblasti zmeny klímy
  • zrušenie trhových intervencií v určitých oblastiach tak, aby mohli poľnohospodári rýchlejšie reagovať na vývoj na trhu.

Okrem týchto návrhov EÚ uverejnila aj niekoľko možností DeutschEnglishfrançais , ako reagovať na svetovú potravinovú krízu. V strategickom dokumente sa okrem úprav SPP presadzujú iniciatívy na zabezpečenie dodávok potravín a zosúladenie medzinárodnej spolupráce s chudobnejšími krajinami.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy