Navigačný riadok

Strava vás formuje – aj keď neviete, čo v nej je! - 07/02/2008

Žemle a údeniny

Vďaka novému návrhu Komisie bude označenie potravín prehľadnejšie a bude obsahovať dôležité informácie.

Označenie potravín English by malo spĺňať svoj účel a hovoriť nám to, čo chceme vedieť. Malo by obsahovať informácie nenahraditeľné pre nás – spotrebiteľov, najmä o životu nebezpečných alergických látkach, ale aj bežnejšie údaje, ako je napríklad obsah soli či rôznych druhov tuku.

Nový návrhom English chce Komisia presadiť, aby boli kľúčové informácie prehľadným spôsobom zobrazené na prednej strane obalu. Označovanie alergénnych látok na arašidoch, mlieku, horčici a rybách sa bude musieť uvádzať nielen na zabalených výrobkoch, ale aj pri voľných potravinách predávaných v reštauráciách, kaviarňach a pod.

Prehľadnejšie označovanie nám pomôže zdravšie sa stravovať, lebo presne uvidíme, čo jeme. Podľa nových pravidiel sa v rámci údajov o energetickej hodnote, tuku, uhľohydrátoch, cukre a soli bude musieť uvádzať obsah na 100 ml/g (alebo na jednu porciu výrobku) a podiel na odporúčaných denných dávkach.

Navrhovaná minimálna veľkosť písma 3 mm by znamenala, že potrebné informácie by sme už nemuseli hľadať lupou. Okrem toho reklamné slogany už nebudú môcť prekrývať povinné informácie.

Pri prezentácii návrhu komisár pre zdravie DeutschEnglishfrançais Kyprianou povedal: „Označovanie potravín môže mať veľký vplyv na rozhodnutia spotrebiteľov. Mätúce, príliš obsiahle alebo zavádzajúce označenia im môžu byť skôr na prekážku ako na osoh. Cieľom dnešného návrhu je zabezpečiť, aby na označeniach potravín boli prehľadne a čitateľne uvedené najdôležitejšie informácie tak, aby sa občania EÚ mali možnosť rozhodnúť pre vyváženú stravu.“

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy