Ścieżka nawigacji

Nasza żywność na nas wpływa – ale czy wiemy, co jemy? - 07/02/2008

Półmisek z wędlinami i bułkami

Nowy wniosek Komisji sprawi, że informacje umieszczane na etykietach produktów żywnościowych będą bardziej zrozumiałe i przydatne.

Etykiety powinny spełniać swoje zadanie, podając nam w jasny sposób informacje, których poszukujemy. Etykiety żywności English mają nieoceniony wpływ na dokonywanie świadomych wyborów przez konsumentów – informują nie tylko o ryzyku reakcji zagrażających życiu, co jest szczególnie ważne np. dla osób uczulonych na orzeszki ziemne, ale także o zawartości soli, rodzajach tłuszczu i innych składnikach, które mniej przykuwają uwagę.

Zgodnie z nowym wnioskiem Komisji English najważniejsze informacje będą musiały być przedstawione w przejrzysty sposób na przedniej części opakowania. Oznakowanie występowania alergenów w orzeszkach ziemnych, mleku, musztardzie i rybach obejmie nie tylko paczkowaną żywność, lecz także tę sprzedawaną m.in. w restauracjach i innych placówkach gastronomicznych.

Jaśniejsze opisy na etykietach pomogą nam się zdrowiej odżywiać, ponieważ będziemy mogli dokładnie sprawdzić, co kupujemy. Nowe przepisy wymagają, aby informacje o wartości energetycznej oraz zawartości tłuszczu, węglowodanów, cukru i soli były określone dla 100ml/g (lub w przeliczeniu na jedną porcję produktu). Ponadto należy podać proporcję tych elementów do zalecanego dziennego spożycia.

Proponowana minimalna wielkość druku (3mm) oznacza, że nie będziemy już musieli wytężać wzroku, żeby odszukać interesujące nas informacje, a producenci nie będą już mogli spychać obowiązkowych informacji na margines sloganów marketingowych.

Przedstawiając swój wniosek, komisarz UE ds. zdrowia DeutschEnglishfrançais Markos Kyprianou powiedział: „Etykiety żywności mogą wywierać ogromny wpływ na decyzje konsumentów. Zagmatwane, przeładowane informacjami lub wprowadzające w błąd etykiety mogą bardziej utrudniać te wybory niż w nich pomagać. Przyjęty dziś wniosek ma na celu zagwarantowanie, że etykiety żywności będą zawierać istotne informacje, przedstawione w przejrzysty i czytelny sposób. Umożliwi to obywatelom UE podejmowanie przemyślanych decyzji i zadbanie o równowagę w swoim jadłospisie”.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki