Ścieżka nawigacji

Kelner serwujący jedzenie w restauracji

Dzięki aktualnie opracowywanym planom na półki sklepowe, a później na nasze stoły, trafić mogą innowacyjne składniki artykułów żywnościowych, za sprawą których Europejczycy poznają nowe rozkosze podniebienia.

Tematem ostatniego wniosku Komisji Europejskiej, którego celem jest pobudzenie innowacyjności w sektorze żywności, są składniki produkowane przy użyciu nowych technik oraz produkty żywnościowe, które nie były dotychczas wykorzystywane w tradycyjnej kuchni europejskiej.

Komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianou twierdzi, że „dzięki temu europejski konsument będzie mógł przebierać w dużej ofercie nowoczesnych produktów żywnościowych, a europejski przemysł spożywczy będzie mógł funkcjonować w bardziej przyjaznym otoczeniu”.

W prawie UE istnieją już zapisy dotyczące nowej żywności English. Jednak nowy wniosek oznaczałby wprowadzenie w życie zestawu bardziej skutecznych i bardziej praktycznych przepisów. W oparciu o doświadczenia zdobyte w wyniku stosowania przepisów aktualnie obowiązujących, we wniosku uwzględniono ostatnie postępy technologiczne oraz najnowsze opinie naukowe.

Aby usprawnić funkcjonowanie procedur, nowa żywność byłaby oceniana i dopuszczana do obrotu za pośrednictwem jednego centralnego systemu − Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności DeutschEnglishfrançaisitaliano (EFSA). Aktualnie wstępnej oceny dokonują poszczególne państwa członkowskie.

W przyszłości produkty uznane za bezpieczne przez EFSA mogłyby zostać dopuszczone do obrotu w całej UE, co znacznie przyśpieszyłoby, uprościło i ujednoliciło procedurę wydawania zezwoleń.

W przypadku żywności dobrze znanej poza UE, lecz u nas wciąż postrzeganej jako egzotyczna, możliwe byłoby wprowadzenie na rynek (pod warunkiem udowodnienia przez zgłaszającego, że dany produkt żywnościowy jest bezpieczny) już po pięciu miesiącach od chwili zgłoszenia.

Przykładem takiego nowego składnika jest olej bogaty w kwas dokozaheksaenowy (DHA), nadający się do stosowania w produktach mlecznych lub substytutach mleka przeznaczonych dla osób uczulonych na laktozę. Można go również wykorzystywać do produkcji tłuszczów do smarowania pieczywa, płatków śniadaniowych, suplementów żywnościowych i produktów dietetycznych.

Przepisy z całej Europy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki