Poznatky o mori 2020

Definícia a rozsah

Liaheň lososov, Screebe, Co. Galway, Írsko © Lionel Flageul

Program Poznatky o mori 2020 spája údaje o moriach z rôznych zdrojov a kladie si za cieľ:

 • Pomáhať odvetviu, verejným orgánom a výskumným pracovníkom pri vyhľadávaní údajov a ich efektívnejšom využívaní na rozvoj nových produktov a služieb.
 • Zlepšovať naše znalosti o tom, ako sa správa more.

Prečo opatrenia na úrovni EÚ?

Údaje na úrovni jednotlivých štátov nám neposkytujú všetky potrebné informácie o moriach ako globálnom systéme spojenom presúvajúcimi sa veternými prúdmi, sezónnymi vodnými prúdmi a migrujúcimi druhmi. Preto je potrebná analýza na úrovni EÚ.

Európska únia sa usiluje o integráciu jednotlivých národných a miestnych systémov do jednotného celku. Jej výslovné právomoci v oblastiach, ako sú napr. rybolov, životné prostredie, doprava, výskum, podnikanie a priemysel, jej umožňujú poskytovať finančnú podporu a vydávať právne predpisy týkajúce sa programu Poznatky o mori 2020.

Ako to funguje v praxi?

Prostredníctvom prototypových webových lokalít Európskej námornej monitorovacej a dátovej siete(EMODNET) sa inžinieri a vedci môžu dozvedieť, aké údaje sú k dispozícii pre danú morskú oblasť a stiahnuť si pôvodné pozorovania, ako aj produkty založené na odvodených údajoch, ako sú napríklad digitálne modely terénu, rozdelenie sedimentov a morské biotopy. Prínos zlepšeného prístupu k údajom je vysvetlený prostredníctvom prípadových štúdií:

 • PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 1:  Akvakultúra na otvorenom mori: nový dizajn morských klietok
 • PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 2:  Ochrana proti pobrežnej erózii
 • PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 3:  Ochrana káblov veterných zariadení
 • PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 4:  Hydrografické údaje na pomoc pri optimalizácii plavebných ciest lodí

Viac o údajoch o mori

Oficiálne dokumenty

Navštívte námorné fórum, kde sa nachádzajú ďalšie informácie o týchto témach:

Súvisiaci obsah

Aktuality

 • 26/10/2015 - EMODnet conference: drawing the map of Europe's seas

  Knowledge of our seas and oceans is essential for developing the blue economy and improving marine management. Gaining this knowledge requires putting together data collected by hundreds of bodies - research institutes, geological surveys, hydrographic offices, environmental agencies - into a coherent picture. EMODnet, the European Marine Observation and Data Network is working for this task.

 • 05/10/2015 - Our Ocean conference: Commissioner Vella sets out EU measures to preserve the world's oceans

  Commissioner Karmenu Vella, responsible for Environment, Maritime Affairs and Fisheries, today announced a set of actions that will include a major political initiative on international ocean governance next year. Based on a wide public consultation and listening tour, this initiative reaffirms the European Commission's commitment to better international ocean governance and will strengthen the EU’s external action in this regard.

 • 21/09/2015 - Stress tests reveal gaps in existing data for North Sea and the Mediterranean

  Nearly all scientists and engineers involved in analysing our seas and oceans agree on the need for a more coordinated approach to observing and surveying the ocean.