Zināšanas par jūru 2020

Definīcija un darbības joma

Lašu audzētava Skrībā — Galveja, Īrija © Lionel Flageul

“Zināšanas par jūru 2020” apkopo no dažādiem avotiem iegūtus datus par jūru,

 • lai palīdzētu nozarei, valsts iestādēm un pētniekiem atrast datus un efektīvāk izmantot tos, izstrādājot jaunus ražojumus un pakalpojumus,
 • lai uzlabotu mūsu zināšanas par norisēm jūrā.

Kāpēc jārīkojas ES līmenī?

Valstu dati nesniedz visu nepieciešamo informāciju par jūru, jo tā ir globāla sistēma, kurā valda mainīgi vēji, sezonālas straumes un sastopamas migrējošas sugas, tāpēc ļoti svarīgi ir veikt analīzi Eiropas līmenī.

Dažādu vietējo un valsts līmeņa sistēmu integrāciju vienotā veselumā parasti organizē ES. Tai piešķirtās pilnvaras tādās jomās kā zivsaimniecība, vide, transports, pētniecība, uzņēmējdarbība un rūpniecība ļauj ES sarūpēt finansējumu un pieņemt tiesību aktus, kas vajadzīgi zināšanu bāzes paplašināšanai līdz 2020. gadam.

Kā tas darbojas praksē?

Eiropas Jūras novērojumu un datu tīkla (EMODNET) tīmekļa vietnēs inženieri un zinātnieki var redzēt, kādi dati ir pieejami par konkrētu jūras baseinu, un lejupielādēt gan sākotnējos novērojumus, gan atvasinātos datus, piemēram, digitālos reljefa modeļus, nogulšņu sadalījuma plānus un ziņas par jūras dzīvotnēm. Priekšrocības, ko rada ērtāk pieejami dati, ir izskaidrotas, analizējot konkrētus piemērus:

 • 1. pētījums —  piekrastes akvakultūra: jauna jūras būru konstrukcija
 • 2. pētījums —  aizsardzība pret piekrastes eroziju
 • 3. pētījums —  kabeļu aizsardzība jūras vēja enerģijas ģeneratoriem
 • 4. pētījums —  hidrogrāfiskie dati optimāliem kuģu navigācijas maršrutiem

Dati par jūru

Oficiālie dokumenti

Jūras forumā atradīsit plašāku informāciju par šādām tēmām:

Līdzīga tematika

Jaunumi

 • 12/08/2014 - Call for tenders MARE/2014/10 - Coastal mapping

  Whilst considerable progress has been made in mapping the topography of Europe's offshore waters and making the data available through digital terrain models, it is intrinsically more expensive to measure the depth of water in shallow coastal waters because of instrument characteristics and because there is a need to join up with land surveys.

 • 08/05/2014 - Questions and Answers on innovation in the blue economy

  Why do we need innovation in the blue economy?

 • 08/05/2014 - EU eyes oceans innovation as source of sustainable growth

  Two thirds of our planet is covered by oceans and seas. If we manage them in a responsible manner, they can provide sources of food, medicine and energy while protecting ecosystems for generations to come.