Naršymo kelias

Projektas „Išjunk!” - sužinok, kiek gali sutaupyti!
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2010/07/11

Pristatome projektą „Išjunk!”, kuriuo Lietuvos gyventojai  skatinami taupyti energiją buityje.

  Projektas „Išjunk!” - sužinok, kiek gali sutaupyti!

  Energijos taupymo skaičiuoklė

   

   

  Elektros energijos taupymo patarimai

  Ar žinote, kad:  

  •         šaldytuvai ir šaldikliai sunaudoja apie 25 proc. visos namų ūkio energijos, o 3 mm storio šerkšnas šaldiklyje padidina šaldytuvo suvartojamos energijos kiekį 30 proc.

  •         Visi palikti budėjimo režime elektros prietaisai vartoja energiją. 5 elektros prietaisai budėjimo režimu per tą patį laiką suvartoja tiek pat energijos, kiek įjungta 60 W lemputė.

  •         Elektros lizde palikti mobiliųjų telefonų krovikliai toliau vartoja elektrą ir tuomet, kai telefono nebekrauna. Juos reiktų ištraukti iš elektros lizdo. 

  •         Skalbyklė ir indaplovė 80–90 proc. elektros energijos suvartoja vien vandeniui pašildyti. Nemažai elektros sutaupyti galima nustačius žemesnę vandens temperatūrą.

  •         Virdami maistą uždengtame puode sutaupome apie 40 proc. energijos.

  •         Elektrinę viryklę galima išjungti 5-10 min. iki maisto ruošimo pabaigos, nes ji ilgai išlieka karšta. 

  •         Oro kondicionierius per valandą suvartoja apie 35 centus, o tai sudaro apie 170 Lt per šiltąjį sezoną.

  •         Išjungę 5 lemputes, kai jų šviesa nebūtina, per metus galime sutaupyti net apie 200 litų.

  •         Kompiuterį, kuriuo nesinaudojama ilgiau kaip 1 val., patartina išjungti, o ne palikti budėjimo režime.  

  •         A+ arba A++ klasės buities prietaisaisuvartoja iki 60 proc. mažiau energijos.

  •         Rašalinis spausdintuvas suvartoja iki 90 proc. mažiau energijos, nei lazerinis.

  •         Nešiojamas kompiuteris suvartoja iki 90 proc. mažiau energijos, nei stacionarus.

   

  Naudingos nuorodos, kuriose galima rasti daugiau informacijos apie elektros energijos taupymą:

  http://www.norden.lt/files/namu_ukio_tvarkymo_vadovas.pdf

  http://ec.europa.eu/environment/climat/campaign/index_lt.htm

  http://www.scribd.com/doc/18189404/Klimato-kaita-2009

  http://ekologija.blogas.lt/justo-paleckio-zaliasis-kodeksas-106.html

   

  Žiūrėk „Pandos sugėdintojos" filmukus:

  Panda sugėdintoja grįžta, Pandos Kalėdos

   

  Feisbuke: 

  Tapkite Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje puslapio feisbuke gerbėjais ir sužinokite trumpas ir linskmas naujienas apie ES pirmieji!

   

  Apie projektą „Išjunk!”

  Projektu „Išjunk!” Lietuvos gyventojai  skatinami taupyti energiją buityje. Projektą sudaro edukacinė elektros energijos taupymo paroda, kuri bus eksponuojama Vilniaus ir kitų miestų viešosiose erdvėse, bei šiam projektui sukurta internetinė elektros energijos taupymo skaičiuoklė. Projekto „Išjunk“ tikslas - pateikti žmonėms konkrečių praktinių patarimų apie galimybes  sumažinti elektros vartojimą, tokiu būdu sutaupyti ir prisidėti prie kovos su klimato kaita.

  Projekto „Išjunk!” simbolis – iki raudonumo įkaitęs elektros kištukas, tarsi simbolizuojantis be reikalo elektros lizde laikomo kištuko protestą. Edukacinėje parodoje, kuri nuo 2009 m. lapkričio 19 iki 22 d. bus eksponuojama V. Kudirkos aikštėje sostinėje (Gedimino pr. 7), pateikiami patarimai, kaip pakeitus elgesį su dažniausiai buityje naudojamais elektros prietaisais jie suvartotų žymiai mažiau elektros.

  Jei prietaiso kištukas yra įjungtas į elektros lizdą, vadinasi šis prietaisas jau naudoja elektrą. Net stalinė lempa, palikta įjungta į lizdą, sunaudoja 0,01 W energijos. Tik ištraukę iš lizdo elektros kištuką galime būti tikri, kad prietaisas elektros nebenaudoja“, - sako VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ aplinkosaugos ekspertas Justinas Kilpys.

  Nemažai elektros galima sutaupyti vien įpratus išjungti šviesą, kai jos nereikia, ištraukti iš elektros lizdo mobilaus telefono kroviklį, nes jis vartoja elektrą ir kai nekrauna telefono, nepalikti budėjimo režimu televizoriaus, muzikinio cento, vaizdo grotuvo bei kitų elektros prietaisų, kai jais nesinaudojame.

  Elektrai imlių prietaisų – skalbyklės, indaplovės sunaudojamą elektros kiekį galima sumažinti nustačius žemesnę vandens temperatūrą, nes iki 80-90 proc. elektros šie prietaisai naudoja vien vandeniui pažildyti. Šaldytuvą patartina reguliariai atitirpdyti, nes šaldymo kamerai pasidengus šerkšnu padidėja elektros vartojimas. Planuojant įsigyti elektros prietaisą reiktų atkreipti dėmesį į jo imlumą elektros energijai. Naujos kartos A klasės buities prietaisai vartoja elektrą iki 60 proc. taupiau.

  Projekto organizatoriai tikisi atkreipti vartotojų dėmesį į elektros energijos švaistymą suteikdami galimybę suskaičiuoti, kiek pinigų yra išleidžiama veltui. Šiuo tikslu sukurta speciali elektros energijos taupymo skaičiuoklė, kurioje interneto vartotojai galės paskaičiuoti, kiek galima sutaupyti keičiant kasdieninius įpročius.

  Didelė dalis Lietuvos gyventojų neskiria dėmesio elektros energijos suvartojimo mažinimui, tą rodo tyrimai. 2008 m. atlikto tyrimo, kuriuo buvo siekiama nustatyti ES šalių gyventojų požiūrį į klimato kaitos problemą, duomenimis 60 proc. mūsų šalies gyventojų nieko nedaro, kad sumažintų elektros energijos suvartojimą namuose. 63 proc. Lietuvos gyventojų patys asmeniškai nesiima veiksmų, kurie padėtų kovoti su klimato kaita.„Siekiame, kad ši situacija keistųsi. Taupydami energiją  ne tik mažiname išlaidas už elektrą, bet ir saugome aplinką. Kiekvienas galime asmeniškai kontroliuoti savo paliekamą CO2 „pėdsaką” ir taip prisidėti prie kovos su klimato kaita, - sako Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovas spaudai Jurgis Vilčinskas.

  Įgyvendindama projektą „Išjunk“ Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje skleis informaciją apie energijos taupymo galimybes ir naudą gamtai bei pačiam žmogui skleis ne tik sostinėje, bet ir kituose šalies miestuose. 

   

  Elektros energijos taupymo projekto „Išjunk!“ partneriai:

   

  Related Information

  Paskutinį kartą atnaujinta: 27/11/2012  |Į puslapio pradžią