Naršymo kelias

Lietuviškas eurooptimizmas ima rungtis su nerimu dėl ekonominės šalies ir šeimos padėties, rodo Eurobarometro tyrimas
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2010/08/01

Eurobarometro tyrimo duomenimis, Lietuvos gyventojai ir toliau lieka vienais iš didžiausių ES šalininkų, tačiau pasitikėjimas šalies ekonomikos būkle ir jos perspektyvomis sparčiai mažėja.

  Lietuviškas eurooptimizmas ima rungtis su nerimu dėl ekonominės šalies ir šeimos padėties, rodo Eurobarometro tyrimas

  Šiandien Europos Komisijos atstovybėje įvykusioje spaudos konferencijoje buvo pristatyta 2008 m. rudens visuomenės nuomonės tyrimo nacionalinė ataskaita.

  Tyrimas atskleidė, kad Lietuvos gyventojai ir toliau lieka vienais didžiausių Europos Sąjungos (ES) šalininkų – net 69% mano, kad ES narystė naudinga šaliai, tačiau jau antrą pusmetį iš eilės lietuviai tolsta nuo didžiausių euroentuziastų (airių, estų, slovakų ir danų). Lietuvos gyventojams Europos Sąjunga visų pirma reiškia laisvę keliauti, studijuoti ir dirbti kitose ES šalyse, o statistiniam europiečiui ES taip pat asocijuojasi su euru, taika ir didesne Europos įtaka pasaulyje.

  Lyginant su 2007 m. rudeniu, manančiųjų, kad ekonominė padėtis Lietuvoje yra gera, sumažėjo daugiau nei dvigubai – nuo 31% iki 15%. Panašiu mastu nuomonės kito ir kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje, o ES vidurkis sumažėjo nuo 48% iki 29%.

  Ypatingą nerimą Lietuvos gyventojams kelia blogėjanti situacija darbo rinkoje – pavasarį net pusė respondentų manė, kad darbo rinkoje susiklosčiusi situacija yra gera, šiandien optimistais išlieka vos penktadalis, Latvijoje – 16%, o Estijoje – 29% gyventojų.

  Geriausiai vertinama padėtis sveikatos priežiūros srityje (34%, o ES vidurkis – 55%), blogiausiai – pragyvenimo išlaidų ir būsto perkamumo srityse (gerai vertina atitinkamai 10% ir 6%, kai tuo tarpu ES – 21% ir 23%).

  Su 2009-aisiais metais siejami itin menki lūkesčiai – vos vienas iš dešimties mano, kad jie bus geresni nei 2008 m., o net 60% respondentų teigia, kad metai bus blogesni. Anksčiau tiek mažai optimizmo dėl ekonominės ir šeimos finansinės ateities padėties būta 2001 m. rudenį, kai šalis pergyveno Rusijos sukeltą ekonominę krizę. Ekonominės situacijos pablogėjimo tikisi itin daug Airijos, Vengrijos ir Nyderlandų piliečių, optimizmą išsaugo kai kurios Baltijos jūros regiono šalys - kaimyninė Lenkija, Švedija ir Danija.

  Šeši iš dešimties lietuvių teigia, kad jiems sunku apmokėti visas sąskaitas mėnesio pabaigoje – per dvejus metus jų skaičius išaugo 5 procentiniais punktais. Kaip ir Lietuvoje, dėl to daug skundžiamasi Bulgarijoje, Vengrijoje, Portugalijoje ir Kipre, o mažiausiai sunkumų patiria olandai, danai ir švedai.

  Didžiausią nerimą Lietuvos piliečiams, kaip ir daugumai visos Europos Sąjungos gyventojų, kelia infliacija (56%) ir nusikalstamumas (20%), tačiau šių grėsmių svarba, lyginant su 2008 m. pavasariu, žymiai sumažėjo, ir dabar daugiausia susirūpinimo kelia ekonominė padėtis (34%), energetika (15%) ir nedarbas (14%). Skirtingai negu lietuviai, ES piliečiai yra kelis kartus daugiau sunerimę dėl imigracijos, aplinkos ir terorizmo.

  Daugiau nei du trečdaliai Lietuvos ir visos ES piliečių pasisako už bendrą Europos Sąjungos užsienio politiką kitų šalių atžvilgiu. Antra vertus, per pastarąjį pusmetį smuktelėjo pritariančiųjų bendrai Europos valiutai skaičius (nuo 57% iki 48%), o palankumas eurui Europoje išliko stabilus (61%).

  Lietuvos gyventojų nuomone, tam, kad ateityje Europos Sąjunga būtų stipresnė, labiausiai reikėtų pabrėžti energetikos ir socialinius klausimus, kovą su nusikalstamumu, o mažiausio dėmesio nusipelno kultūros politika, aplinkos apsauga, moksliniai tyrimai. Dauguma Lietuvos gyventojų mano, kad į jų nuomonę labiau atsižvelgiama Europos Sąjungoje nei Lietuvoje, o dauguma ES gyventojų linksta manyti priešingai.

   

  Šis standartinis Eurobarometro tyrimas atliktas „TNS Opinion & Social“. 2008 m. spalio 9-28 dienomis tiesiogiai apklausti 1011 respondentai. Nacionalinę tyrimo ataskaitą parengė sociologas dr. Mindaugas Degutis.

   

   

  Eurobarometro ataskaita msw8 - 8 MB [8 MB]

  Eurobarometro santrauka msw8 - 824 KB [824 KB]

  Eurobarometras 70 visuomenės nuomonė Europos Sąjungoje (skaidrės) ppt8 - 7 MB [7 MB]

  Eurobarometro santrauka (angliškai) msw8 - 810 KB [810 KB]

   

  Paskutinį kartą atnaujinta: 30/10/2010  |Į puslapio pradžią