Naršymo kelias

Knygų mugėje Europos Komisijos atstovybė kvietė išsakyti mintis apie lietuvių europietiškumo bruožus (nuotraukos)
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2011/06/02

2010 m. vasario 18 d. Vilniaus parodų centre „Litexpo“ prasidėjusios „Vilniaus knygų mugės“ metu Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje stende mugės lankytojai buvo kviečiami išsakyti mintis apie mūsų šaliai ir jos gyventojams būdingus lietuviškumo ir europietiškumo bruožus. Virš Europos Komisijos atstovybės stendo iškilo drauge su LR Užsienio reikalų ministerija įgyvendinamos socialinės kampanijos „Lietuva ir Europa – tai TU!” vėtrungė, simbolizuojanti Lietuvą Europoje.

  Knygų mugėje Europos Komisijos atstovybė kvietė išsakyti mintis apie lietuvių europietiškumo bruožus (nuotraukos)

  Savo pamąstymus apie Lietuvos tapatybę Europoje knygų mugės lankytojus Europos Komisijos atstovybė pakvietė įamžinti ir simbolinėje rankraščių knygoje „Mintys apie Lietuvą Europoje”, kurios pirmuosiuose puslapiuose pateiktos žymių Lietuvos ir Europos žmonių mintys.  

  Artėjant link Europos, svarbiausia sunkiai dirbti, siekiant mokslo, ekonomikos, medicinos, meno ir civilizacijos progreso, išlaikant savo kalbą ir kultūros savitumus”, – taip apie Lietuvos tapatybę Europoje rašė Vilniaus universiteto profesorius, širdies chirurgas Vytautas Sirvydis. – Esu įsitikinęs, kad mes, lietuviai, esame nei geresni, nei blogesni. Neturėtume savęs aukštinti prieš kitas tautas pagal talentus ir apibendrintai save žeminti pagal blogus darbus. Svarbiausias lietuvių tapatybės požymis man yra gimtoji lietuvių kalba. Todėl jos puoselėjimas ir vartojimas visose gyvenimo srityse yra labai svarbus. Nemažiau svarbi istorinė patirtis, teisingas jos vertinimas, etnografinės kultūros ypatumų puoselėjimas.

  Tai, kad Lietuvoje įsitvirtinusi krikščioniška, taip pat europietiška sąmonė ryžtingai ir pergalingai atmetė svetimos civilizacijos užmačias bei atlaikė XIX a. antroje pusėje vykusią žiaurią rusifikaciją ir depolonizaciją, ko gero, buvo didžiausias Lietuvos įnašas į europietiškųjų Vakarų civilizaciją. Didžiausios bėdos ir pažeminimo akivaizdoje Lietuva neišdavė Europos vertybių“, – tvirtino profesorius Edvardas Gudavičius. Anot profesoriaus, faktas, kad Lietuva priėmė Europos vertybes, jau savaime yra Lietuvos įnašas, nes padidėjo Europos erdvė.

  Europiečių tiesiog nėra, jais negalime gimti, bet galime ugdyti save, kad europiečiais taptume. Europietiškumas nėra paveldimas: jis įgyjamas. Jis ne šilta vietelė, kurioje galime prisiglausti, bet nuolatinis kultūros žygis”, – teigė Sorbonos ir Miuncheno universitetų profesoriaus, daugelio knygų autorius, filosofas Rémi Brague.

  Kviesdama pamąstyti apie Lietuvos europietiškumą, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje siekia gilinti mūsų šalies visuomenės supratimą apie europinių vertybių reikšmę Lietuvai, atkreipti visuomenės dėmesį į teigiamus pokyčius, įvykusius per 20 pastarųjų nepriklausomybės metų ir 6 Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metus: laisvos ir vientisos Europos formavimąsi, stabilumo ir demokratinių vertybių tvirtėjimą Lietuvoje ir Europoje.

  Knygų mugės metu Europos Komisijos atstovybės stendo lankytojai galėjo patys susikurti Lietuvą Europoje simbolizuojančias vėtrunges, naudodami simbolius, jų nuomone, geriausiai atspindinčius lietuviškumo ir europietiškumo bruožus, asmenines pastangas kurti bendrą šalies ir Europos gerovę. Lietuvą Europoje simbolizuojančios vėtrungės viziją Atstovybės stende piešė ir mažieji Vilniaus Mokytojų namų vaikų dailės klubo „Šypsenėlė“ dailininkai.

  Trečiąją „Vilniaus knygų mugės” dieną (vasario 20 d., šeštadienį), Europos Komisijos atstovybė taip pat pristatė rašytojo Jeronimo Lauciaus edukacinę knygelę vaikams apie energijos taupymą ir gamtos apsaugą.

   

  Europos Parlamento Informacijos biuro Lietuvoje ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje stendas (nr. 3.01)

  Programa

  Ketvirtadienis, vasario 18 d.

  10.30 - 12.00 Dainuoja Gediminas Storpirštis

  Penktadienis, vasario 19 d.

  15.00 - 16.00 Susitikimas su Europos Parlamento nariu Leonidu Donskiu

  16.00 - 17.00 Susitikimas su Europos Parlamento nariu Zigmantu Balčyčiu

  Šeštadienis, vasario 20 d.

  10.30 - 12.00 Filmo ir knygos „Pačios keisčiausios sąjungos istorija - idėjos istorijos pamokoms” pristatymas. Dalyvauja knygos autorius Laimutis Deveikis (konferencijų salėje 5.3)

  12.00 - 14.00 Susitikimas su Europos Parlamento nariu Profesoriumi Vytautu Landsbergiu

  14.00 - 15.00 Susitikimas su Europos Parlamento nare Radvile Morkūnaite - Mikulėniene

  17.00 - 18.00 Jaronimo Lauciaus knygos vaikams "Siuntinėlis ledų baltajai meškai" pristatymas

  Related Information

  Paskutinį kartą atnaujinta: 30/10/2010  |Į puslapio pradžią