Naršymo kelias

Palangoje, Basanavičiaus gatvėje, iškilo "Geležinė uždanga" (video ir foto medžiaga)
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2010/02/08

Rugpjūčio 14 d. J.Basanavičiaus gatvę Palangoje užtvėrė „geležinė uždanga". Taip Palangos gyventojai ir poilsiautojai buvo kviečiami vienai dienai nusikelti į 1961 m. rugpjūčio 14 d. Tądien buvo pradėta statyti pasaulį į Rytus ir Vakarus ilgam padalijusi Berlyno siena, kuri tapo „geležinės uždangos" simboliu visoje Europoje.

  Palangoje, Basanavičiaus gatvėje, iškilo "Geležinė uždanga" (video ir foto medžiaga)

  Video reportažas iš Palangos

   

  „Šia akcija siekiame priminti žmonėms to meto įvykius, pakeitusius Europos istoriją ir daugelio žmonių gyvenimą bei paskatinti iš naujo pažvelgti į galimybes, atsivėrusias 1989 m. griuvus Geležinei uždangai ir Europai pasirinkus taikų vienijimosi kelią. Prieš 20 metų mes, lietuviai, kartu su latviais ir estais, susikibę Baltijos kelyje, taip pat įrodėme, kokia mums svarbi laisvė, tad šiandien norime priminti demokratijos svarbą mūsų šaliai ir visai Europai“ – sako Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Kęstutis Sadauskas.

  Vienai dienai Palangos centre iškilusi „Berlyno siena“ suteikia galimybę pajusti dvasią, kuomet Vokietijos gyventojų įprastą gyvenimą sutrikdė per keletą naktų netikėtai atsiradusi „geležinė uždanga". J. Basanavičiaus gatvės praeivius šiandien pasitinka vielomis apraizgyta siena ir ją saugantys kareiviai – taip sugrąžinama 20 m. senumo realybė.

  Kirtus sieną atsiveria visiškai kitoks pasaulis – šiandieninėje Europoje jau įprasta saviraiškos ir minčių laisvė. Demokratijos idėjos akcijos metu Palangoje išreiškiamos kūryba: Europos mandalos dėliojimu, rekordinio dydžio simbolinių „Kopėčių į laisvę“ gamyba ir kt. Kiekvienas praeivis bus kviečiamas ant sienos palikti savo delno atspaudą, tarsi pažadą puoselėti laisvę ateities kartoms. Akciją pabaigs teatralizuota „geležinės uždangos" griūtis bei ugnies šou.

  Berlyno siena, tapusi Šaltojo karo simboliu, 28-erius metus skyrė Vakarų ir Rytų pasaulius. „Geležinės uždangos" griūtis 1989 m. lapkričio 9 d. leido suklestėti tikram europietiškam identitetui. 1990 m. spalio mėn. Rytų Vokietija tapo ES dalimi, o 1997 m. gruodžio 13 d.ES vadovai sutarė pradėti stojimo derybas su dešimt Vidurio ir Rytų Europos šalių, tarp kurių buvo ir Lietuva. Šiandien minime ne tik 20-ąsias Geležinės uždangos metines, bet ir 5 metų Lietuvos narystės ES sukaktį.

   

  Išsamesni faktai apie Berlyno sienos reikšmę Europos istorijoje:

  •         1961 m. rugpjūčio 13–15 d. pradėta statyti Berlyno siena 28 metams padalino Berlyną į Vakarų ir Rytų dalis. Berlyno siena driekėsi 155 km, o jos aukštis vietomis siekė iki 5 metrų. Ši siena tapo Šaltojo karo simboliu ir atskyrė Vakarų Europą nuo Rytų Europos.

  •         1989 m. lapkričio 4 d. apie 1 milijonas žmonių susirinko į demonstraciją Rytų Vokietijos pusėje, o po keleto dienų - lapkričio 9 d. Berlyno siena buvo nugriauta. Vakarų ir Rytų Vokietija vėl susijungė. Tai simbolizavo komunizmo žlugimą Vidurio ir Rytų Europoje.

  •         1989 m. sustiprėjo ES politinė reikšmė – rytinio bloko šalys po geležinės uždangos griuvimo pasirengė taikos, demokratijos ir ekonomikos klestėjimui – esminėms Europinės integracijos idėjoms.

  •         Rytų Vokietija 1990 m. spalio mėn. tampa ES dalimi, o 1997 m. prasideda stojimo derybos su 10 Vidurio ir Rytų Europos šalių tarp kurių yra ir Lietuva. 2004 m. gegužės 1 d. visas šalių dešimtukas tampa pilnateisėmis ES narėmis.

  •         1989 m. įvykiai suformavo laisvą ir vientisą Europą - buvusių komunistinių šalių integracija į Europos Sąjungą leido sukurti vientisą demokratinę Europos visuomenę ir konkurencinę Europos rinkos ekonomiką. Naujų šalių 2004 m. ir 2007 m. integracija į ES politiškai suvienijo visos Europos kontinentą. Šiandien, praėjus 20 metų po „geležinės uždangos" griuvimo ir įvykus keliems ES plėtros etapams, ES šalys dar labiau sutvirtėjo ir išaugo. Europa tapo stabilesne, ekonomiškai stipresne ir reikšmingesne pasaulyje.

   

  Prieš 20 metų per Rytų Europą nuvilnijusiam laisvės vėjo gūsiui neatsilaikiusi Geležinė uždanga griuvo ir negrįžtamai pakeitė Europos šalių likimus. Ar tai vis dar prisimenate? Pajuskite to meto atmosferą naujai startavusioje internetinėje svetainėje www.europa1989-2009.eu. Muzika, fotografijos, video medžiaga, kalbos, galvosūkiai. Leiskitės į virtualią kelionę per Europos šalis ir prisiminkite arba sužinokite apie ne tolimos Europos šalių praeities įvykius.

  Filmukas apie prieš 20 metų gimusį jauną žmogų

  Related Information

  Paskutinį kartą atnaujinta: 30/10/2010  |Į puslapio pradžią