Naršymo kelias

Videofilmukų konkursui „Griaukime stereotipus“ sukurti filmukai
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint

 

Paskelbti konkurso nugalėtojai

 

Konkursui sukurti filmukai

Norėdami pažiūrėti filmuką, spauskite ant jo pavadinimo.

 

15 – 18 m. kūrėjų darbai

 

Ką keičia spalvos?

Filmuko kūrėjai: Arnas Vitvickis.
Idėjos aprašymas: berniukui patinka kitos spalvos mergaitė, o tėvas (matyt rasistinių pažiūrų) teigia, kad kitos spalvos mergaitė pavojinga, tačiau berniukas turi savo nuomonę.

Mes prieš diskriminaciją!

Filmuko kūrėjai: Aleksanda Pukova, Sergejus Gailieša, Vasiljeva Evgenija, Kosinov Konstantin.

Idėjos aprašymas: Baltaodis=Juodaodis. Kodėl vyksta diskriminaciją? Būkime vieningi!

Eskizas

Filmuko kūrėjai: Julita Slipkauskaitė.

Idėjos aprašymas: vyksta filmuko tolerancijos konkursui filmavimas. Aktoriai skaito savo scenarijus ir negali atsistebėti, kaip autorius galėjo taip klaidingai aprašyt personažus:žydą, indėną, čigonę ir juodaodę. Jie nenori dirbti su rasistines pažiūras turinčiu žmogum ir išeina iš filmavimo, bet nesupranta, kad apšaukę jį rasistu, patys netolerantiškai elgiasi. Tik tada atėjęs scenarijaus autorius papasakoja pagrindinę filmuko mintį - susimaišę stereotipai.

Tolerancija

Filmuko kūrėjai: Rokas Petrošius.

Idėjos aprašymas: rasizmas ir žmonių nuvertinimas, įžeidinėjimas dėl jų išvaizdos. Netolerancija.

Trikampiai

Filmuko kūrėjai: Edvinas Slipkauskas.

Idėjos aprašymas: kai kurie rutuliai mėgsta įsijausti į vaidmenis. Vieni į mažus, kiti į didesnius. Mūsų rutulys — tikras miesto patriotas, švarintojas ir „lygio“ palaikytojas. Deja, tik jis vienas mato, kokią grėsmę miestui kelia kitokie — trikampiai. Taigi jo pareiga — pranešti apie grėsmę visiems, kol dar ne per vėlu. Tik ar jis, begelbėdamas savo miestą, nepraleidžia pro akis to, kas iš tikro svarbiausia? Ar tikrai jam rūpi tai, kas turėtų rūpėti?

Ne toks!

Filmuko kūrėjai: Jovita Laurukėnaitė, Edgaras, Donatas, Vytautė, Jovita, Robertas, Marius, Donatas, Mantas.

Idėjos aprašymas: dažnai vertiname žmones pagal išvaizdą ir iš anksto susidarytą nuomonę, bet ar išorė keičia vidų? Gal aplinkiniams, pasirodys kad keičia, o vidus juk lieka toks pat. Priimkime žmones tokius, kokie jie yra. Ne mums skirta teisti ar spręsti kaip turi atrodyti ar elgtis kiti. Neteiskime ir nebūsime teisiami.

Trūksta vietos?

Filmuko kūrėjai: Rytis Paškevičius, Vytautas Butkevičius.

Idėjos aprašymas: daugybė homofobiškų žmonių gyvena kaupdami savyje neapykantą kitos seksualinės pakraipos žmonėms. Neapykantą kursto daugybė klaidingų stereotipų ir baimių. Homofobai klaidingai suvokia gėjų pasaulėjautą, baiminasi, kad ji gali pasklisti tarsi virusas, naikinantis tradicines vertybes ir okupuojantis vis naujas teritorijas... Mūsų filmukas su lengva ironija žvelgia į tokias nepagrįstas žmonių baimes ir kviečia nesijaudinti, kur nereikia, bei gyventi darniai. Juk vietos visiems užteks.

Mes lygūs. Nesvarbu, kad šiandien aš pirmas

Filmuko kūrėjai: Jurij Sinickij, Angelina Cvilik, Greta Kartanovič.

Idėjos aprašymas: filmuku norima parodyti, kad kada tas, kuris tyčiojasi, pats taps patyčių objektų priklauso tik nuo aplinkybių. Tad jei nenorime būti pašiepti patys, visų pirma nesišaipykime iš kitų.

Stop Frame Against Racism

Filmuko kūrėjai: Aurelija Vaitkevičiūtė, Dangiras Petraitis, Vladas Kofyrinas.

Idėjos aprašymas: tiesiog mūsų kompanija labai susidomėjo stop frame filmukais, ir atradę jūsų konkursą nusprendėme pabandyti ir sudalyvauti.

Patyčios

Filmuko kūrėjai: Raminta Razgutė, Guoda Mackevičiūtė, Rimantė Balsiūnaitė, Laurita Kiškarevičiūtė.

Idėjos aprašymas: šis filmas yra apie patyčias paauglių tarpe, kurios kyla iš tolerancijos nebuvimo arba stereotipų. Filmo veikėjai smerkia vienas kitą dėl tam tikrų dalykų: išvaizdos, pomėgių, rasės ir kt. Tačiau ar svarbu, kaip atrodo ar elgiasi kitas žmogus? Kai pats supranti, kas esi iš tiesų, koks originalus ir daugeliu atveju išskirtinis esi ir kad iš tavęs dėl to gali taip pat pradėti tyčiotis, tieisog dingsta noras pačiam smerkti kitus ir susidraugauji su įvairiausiais žmonėmis.

Ne viskas auksas, kas auksu žiba

Filmuko kūrėjai: Dominykas Ramanauskas, Kipras Mikelis, Laimis Andrijauskas.

Idėjos aprašymas: filmukas apie tai, kaip septyniolikmetis, savą stilių turintis jaunuolis Linas kiekvieną dieną susiduria su stereotipiškai mąstančia visuomene ir turi kęsti nepagrįstus kaltinimus bei patyčias dėl išvaizdos.

Taika, žmogau

Filmuko kūrėjai: Dainius Sebeckis, Joana Gedgaudaitė, Eglė Mikšytė.

Idėjos aprašymas: filmukas skatinantis keisti požiūrį ir laužyti nusistovėjusius stereotipus bei skatinti lygybę. Perteikiami skirtingi požiūriai, skirtingi pomėgiai ir savybės ir visa tai skatinama toleruoti.

(ne)galiu

Filmuko kūrėjai: Vytautė Vailionytė, Indrė Vailionytė, Giedrė Laučiūtė, Karolis Bitinas.

Idėjos aprašymas: filmuku siekėme parodyti konkrečius netolerancijos pavyždžius, egzistuojančius visai šalia mūsų – mokykloje. Norėjome atkreipti dėmesį į kančias,kurias patiria netoleruojamas žmogus dėl savo negalios. Filme pateikta šviesos ir tamsos opozicija. Pirmoje filmo dalyje žmogus jaučiasi atstumtas, nusivylęs, NEGALINTIS pasipriešinti. Šios vidinės kančios labai stipriai paveikia jo dvasinį pasaulį, todėl jis jaučiasi lyg gyvendamas tamsoje,kurioje nėra nei menkiausios prošvaistės, tačiau antroje filmo dalyje viskas apsiverčia. Šalia neįgaliojo žmogaus, atsiranda draugė,kuri atskleidžia savo vidinį gerumą. „Žmogaus vidinis gerumas – tai saulė“, kaip pasakė V. Hugo. Šioje situacijoje vidinis žmogaus gerumas pažadino kenčiančiojo žmogaus viduje viltį. Jis pasijunta GALINTIS kažką padaryti ir jo gyvenimas pasipuošia ryškiausiomis spalvomis,o veide atsiranda tyra šypsena. Tai parodo,kad tolerancija gali labai daug. Kiekvienas žmogus gali labai daug, tereikia tik surasti tą saulę,kuri slepiasi kiekviename iš mūsų ir nebijoti parodyti savo vidinio gerumo !

Vieningas pasaulis

Filmuko kūrėjai: Rolandas Pronckūnas ir Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos Dramos sambūris

Idėjos aprašymas: netoleranciją, diskriminaciją laužėme parodydami, jog pasaulis yra vienas. Todėl kviečiame vienytis, kad kurtume vieningą pasaulį, kuriame visi būtume lygūs, nepriklausomai nuo rasės, įsitikinimų, socialinės padėties ir kt. Tam išreikšti apjungėme mokinių mintis, meninius darbus, filmo montažo techinką.

Sportiniai bateliai

Filmuko kūrėjai: Artūras Bagdonas, Martynas Mylė, Arnoldas Dapkus.

Idėjos aprašymas: žmogus, aklai pasitikėdamas stereotipiniais įvaizdžiais, dažnai imasi šabloninių veiksmų, stengiasi išvengti kontakto su stereotipiškai atrodančiu asmeniu, o jeigu nepavyksta - sunerimsta, išsigąsta. Visgi vėliau susiprotėjęs, kad neverta tikėti stereotipais, padėkoja kitam už supratingumą.

Antibiotikas

Filmuko kūrėjai: Austėja Brasiūnaitė.

Idėjos aprašymas: žmogus vartoja pyktį. Mūsų laikais pyktis yra pasenęs (galiojimo laikas pasibaigęs), todėl sukelia alergiją. Vienintelis vaistas nuo pykčio alergijos – tolerancija.

Būk savimi

Filmuko kūrėjai: Rytis Songaila, Dainius Jovaiša, Ugnė Rasimavičiūtė.

Nebūk ruda masė

Filmuko kūrėjai: Adelina Kiškytė, Milda Bernatavičiūtė, Žygimantas Deveikis.

Idėjos aprašymas: užsikrėsk spalvotomis idėjomis - nebūk ruda masė!!!

Stereotipiniai nasrai

Filmuko kūrėjai: Brigita Siaukaitė, Simona Vasiliauskaitė, Einoras Rupeika, Viktorija Buklajeva.

Idėjos aprašymas: tarp žmonių sklandantis stereotipinis mąstymas skatina tapti netolerantiškais ir tikėti tik tuo, kuo tiki pats, ar kuo tiki dauguma. Filmu norėjome parodyti, jog ne visada yra taip, kaip žmogui atrodo. Stengėmės pademonstruoti, kad reikia būti tolerantiškam kitokiam mąstymui, kitokiai tiesai, kad ir kokia ji nelogiška atrodytų.

Aš kitoks, bet aš žmogus

Filmuko kūrėjai: Romena Godelytė, Karolis Lusas, Barbora Gaulytė, Gediminas Babelis, Domas Arčiškevičius, Lukas Gečius, Petras Piragis.

Idėjos aprašymas: direktorius pamatęs, kad naujasis darbuotojas neįgalusis, nepriima jo į darbą. Bet tą pačią dieną ateina banditai atsiimt skolų, direktorių sumuša ir jis lieka neįgalusis. Tada direktorius apsilanko pas gydytoją ir pamato, kad gydytojas yra tas pats neįgalusis kuris norejo dirbt pas jį.

Balta varna

Filmuko kūrėjai: Lina Paukštytė, Laura Senkutė, Karolina Šeštokaitė, Justina Vegytė.

Idėjos aprašymas: Filmu siekta parodyti, kad netolerancija - tai pirmykštis instinktas. Žmonės gali būti labai žiaurūs, kai jaučia, kad į jų būrį atėjo kažkas atrodantis ar mąstantis kitaip. Norėta atkreipti dėmesį, į kančias kurias patiria netoleruojamas žmogus, po to kai "banda" su juo susidoroja. Taip pat pabrėžiama,. kad netolerancija niekur nedingsta, o seka ir žlugdo savo auką visą gyvenimą.

Vacuum

Filmuko kūrėjai: Tadas Mikalauskas, Tomas Brazys, Ignas Paškevičius, Roberta Poderytė.

Idėjos aprašymas: šiuo filmu norėjau pasakyti, kad su netolerancija, kuri vyrauja kiekvienam gyvenimo žingsnyje, reikia kovoti. Negalima praleisti pro akis nei vieno netolerancijos atvejo, o nusidėjėlius reikia padėti į savo vietą. paprastą ir aišku mano požiūrį į tai, galite pamatyti mano filme Vacuum. 

Rytas prie stotelės

Filmuko kūrėjai: Žygimantas Šapronas.

Idėjos aprašymas: šiame kūrinyje norėjau pavaizduoti kas dieną vykstančias patyčias ir diskriminaciją, stereotipų naudojimą pašaipoms, norą pritapti ir galiausiai, suprasti vienas kitą.

Būk savimi

Filmuko kūrėjai: Viktoras Isajevas, Edvinas, Sergejus, Liana, Arina, Vadimas, Kirilas, Ričardas

Idėjos aprašymas: žmonija išgyvens, saugodama kiekvieno individualybę.

Stepukas

Filmuko kūrėjai: Gabrielius Pilkauskas, Kasparas Pilkauskas.

Idėjos aprašymas: bandžiau perteikti gyvenimo žlugdomą vaiko būseną, jo vidinį konfliktą, jo užsispyrimą gyventi ir priešintis jo didžiausioms gyvenimo problemoms... Jam labai sunku, nes iš jo šaiposi visi ir vengia jo dėl neturto, jis neturi pas ką išsipasakot...Nors jam sunku, bet jis tai išgyvens.

Buvę kaliniai visuomenėje

Filmuko kūrėjai: Arturas Sukalo ir Radviliškio Liberalaus Jaunimo skyrius.

Idėjos aprašymas: dažnai buvę kaliniai Lietuvoje patiria socialinę atskirtį (nesusiranda darbo, atstumiami visuomeninėje veikloje, jais nepasitikima). Mūsų filmuko herojus Arnas - buvęs kalinys, kuris susiduria su panašiais išbandymais. Kaip jam sekasi? Žiūrėkite mūsų iš širdies kurtą filmuką.

Tolerancija + Tu = Būrys draugų

Filmuko kūrėjai: Ingrida Kiltinavičiūtė.

Idėjos aprašymas: filmo idėja ta, kad nereikia jokių keisčiausių ar įmantriausių būdų norint sugriauti netoleranciją skatinančius mitus. Tereikia sukaupti drąsą ir užkalbinti tą žmogų, kuris tavo nuomone kitoks. O pasikalbėjus viskas išaiškėja ir pasirodo, jog iš anksto klijuojamos etiketės toli gražu neatitinka realybės.

Netolerantiški sausainiai

Filmuko kūrėjai: Rytis Zaloga, Julius Taminskas, Irma Ašmenavičiūtė, Ieva Telksnytė, Laima Sajetaitė.

Idėjos aprašymas: su rasine diskriminacija kovoti galima, tik lygiai traktuojant visus, nepaisant jų skirtumų.

 

 

19 – 25 m. kūrėjų darbai

 

Būkime kartu

Filmuko kūrėjai: Amit Belaitė, Aurimas Dirsė, Vilius Virbickas.

Idėjos aprašymas: visi turime jausmus ir visai nesvarbu iš kur mes esame, kokia mūsų odos spalva ar kokią religiją išpažystame. Mes džiaugiamės ir liūdime. Mes sakome: bėdoje padėk, džiaugsme dalinkis, būkime žmonėmis, būkime kartu. Vieną šaką perlaužti-nesunku, pluoštą neįmanoma- lai vienybė įsivyrauja žemėje.Mes visi esame skirtingi-vieni jauni, kiti seni, vieni turtingi, kiti vargšai. Kas esi tu? Filmuko pradžioje rodoma minia žmonių. Nei vieno žmogaus veido mes neužfiksuojame, ties juo nesustojame, o nuolatos judame kitur, ieškome žvilgsniu ir suprantame, kad visi esame skirtingi, bet tuo pačiu ir lygūs. Pasirinkti skirtingi aktoriai atstovaujantys skirtingoms kultūroms, kurių tam tikri motyvai persipina mūsų gyvenimuose. Aktorių ištariami žodžiai priverčia susimąstyti apie mus pačius ir mus supančią aplinką. Kas gi esame mes?

Apie Toleranciją

Filmuko kūrėjai: Lina Kisieliutė.

Lipdome toleranciją

Filmuko kūrėjai: Arnas Petkevičius.

Idėjos aprašymas: filmuku norima žaismingai pateikti, kad ne nuo lyties, o nuo paties žmogaus priklauso gebejimas vairuoti transporto priemonę. Pasirinkdamas plasteliną norėjau pasakyti, kad mes visi iš "to paties molio".

Pati pradžios pradžia

Filmuko kūrėjai: Mindaugas Galkus.

Idėjos aprašymas: kūrinyje, pasitelkiant Jono Meko pjesės „Pati pradžios pradžia“ ištrauką, bandoma pažvelgti į stereotipus susijusius su amžiaus netolerancija. Kaip su laiku, žmogui besikeičiant, įgyjama patirtis ir išminties branda.

Gyvybė - tai pareiga ir atsakomybė

Filmuko kūrėjai: Raminta Juškaitė, Miglė Aliukonytė.

Idėjos aprašymas: filmuke siekiama pavaizduoti situaciją, kai vaikas yra vieningai ir be apmąstymo atstumiamas savo šeimos vien dėl to, kad gimė išoriškai kitoks nei visi. Vaizdavimo objektais pasirinkti Afrikos gyvūnai, paliekant žiūrovui įvertinti problemos universalumą ir labiau atsižvelgti į humaniškumo idėją.

Svarbu poelgis - ne tautybė

Filmuko kūrėjai: Gintarė Žąsinaitė, Agnė Rimkutė.

Idėjos aprašymas: daugumai žmonių išvydus romą, norisi slėpti pinigines, telefonus ir visus brangesnius daiktus. Mes norime paneigti šį stereotipą, juk žmogaus tautybė negali nulemti jų veiksmų vienoje ar kitoje situacijoje.

Svajonių profesija ne vien svajonėse

Filmuko kūrėjai: Lina Undzėnaitė, Dovilė Kaušaitė.

Idėjos aprašymas: pagrindinė filmo idėja - profesijose egzituojantys stereotipai. Taip susiformavo visuomenėje, kad turime profesijų, kuriose įprasta matyti vien moteris ar vyrus, nors darbą vienodai gali atlikti abiejų lyčių atsovai (pvz: vadovas, administratorė ir pan.). Savo reklamoje vaizduojame su vadovais įsisenėjusį stereotipą, kai vienareikšmiškai vadovo pozicijose būdavo vyras - griežtas, racionalus, kurio visi klauso ir vykdo nurodymus (nes bijo). Nors vadovo samprata ir keičiasi, tačiau vis dar matome nusistovėjusius stereotipus. Savo vaizdo klipe norėjome parodyti, kaip iš tiesų paprasta ir lengva sulaužyti šį stereotipą. Tereikia liautis vadovautis visuomenės primestais "standartais".

Barbra Streisand Stereotipas

Filmuko kūrėjai: Lina Zlatkutė, Lukas Yla

Idėjos aprašymas: stereotipus žmonės klijuoja kaip etiketes. Dažnas tik pastebi žmogų ir iškart jam priklijuoja etiketę (stereotipą). Užtenka, kad būtum keistai apsirengęs ar nešiotum akinius su žydrais rėmeliais ir būsi pavadintas “gėjum”. Gaila, tačiau stereotipais besivadovaujantys žmonės patys save atskiria nuo visuomenės. Galiausiai žmonių, bendraujančių su jais, ratas susiaurėja iki jų pačių. Taip atsitiko ir pagrindiniam filmuko veikėjui. Lukas norėjo smagiai praleisti penktadienio vakarą, tačiau taip ir nesurado su kuo, nes tiesiog visi pažįstami jam atrodė: keisti, gėjai, moksliukai ir t.t. Lukas liko vienas.

Moteris už vairo - pavojus už kampo?

Filmuko kūrėjai: Tomaš Steckij, Ernesta Pranckūnaitė, Darius Brazdžionis.

Idėjos aprašymas: prieš 10 metų moteris prie vairo buvo neišsenkamo vairuotojų humoro šaltinis. Tiesą sakant, dabar dažnai — irgi. Kita vertus, dabar, kai vos ne kas antrą automobilį Vilniaus gatvėmis vairuoja moteris, juokauti nebėra kada. Iš juokų objekto moteris vairuotoja tapo pavojaus šaltiniu. Ir esmė ne avarijos ar smulkūs incidentai, o socialinės ir psichologinės problemos. Daugybė vairuojančių moterų keičia įprastą ir patogią vyrų pasaulio sampratą. Šiuo filmuku norėjome parodyti, kad šiais laikais moterys kartais ne tik vairuoja geriau už vyrus, bet ir supranta daugiau. Taip pat atskleidžiame šiandieninį plačiai paplitusį požiūrį į vairuojančias moteris.

Širdies kalba

Filmuko kūrėjai: Asta Abromaitienė, Vytas Zubrickas, Giedrė Matulevičiūtė, Kęstutis Pocius, Aivaras Miklušis, Algirdas Juška, Evaldas Ulčickas.

Idėjos aprašymas: norima parodyti, kad neįgalūs žmonės gali būti drąsesni ir morališkai stipresni už sveikuosius. Nebylės mergaitės kabutėse parašytas žodis „kitokia“ liudija apie norą pasakyti pasauliui, kad ir neįgalieji, ir juodaodžiai iš tikrųjų yra tokie, kaip ir visi. „Kitokiais“ juos daro visuomenėje vis dar gajūs stereotipai.    

Visi skirtingi – visi vienodi

Filmuko kūrėjai: Augustas Jakimavičius, Julija Perekrest.

Idėjos aprašymas: šiuo video darbu parodome, kad nepaisant socialinių, kultūrinių, fizinių, religinių ir bet kokių kitų įsivaizduojamų žmonių skirtumų, kurių iškėlimas ir hiperbolizavimas gimdo netoleranciją ir diskriminaciją, visi žmonės yra būtybės, daugeliu atvejų veikiančios vienodai ir atliekančios vienodus veiksmus, kuriuos sąlygoja ne tik žmogaus prigimtis, bet ir gyvenamoji aplinka, istorinė epocha, ugdymas bei daugelis kitų socialinių ir kutūrinių veiksnių. Žmogaus dekonstravimas iki mechaniškai veikiančios ir fiziologijai paklūstančios būtybės parodo, kad nėra tikro pagrindo netolerancijai, kadangi visi žmonės iš prigimties yra vienodi, nesvarbu, kaip žmogus atrodo, kokia jo visuomeninė padėtis, išsilavinimas, religinė priklausomybė, amžius ir kiti, kartais be reikalo ir beprasmiškai, sureikšminami dalykai.

More than fiction (Daugiau nei fikcija)

Filmuko kūrėjai: Romas Stiklakis.

Idėjos aprašymas: tai trumpametražis filmas ironiškai pažvelgiantis į žmogaus būtį. Beveik kiekvienas iš mūsų esame taip stipriai įlindę i save, tarsi koks siūlas lindąs pro adatos kilputę, jog net nepastebime, kad tokios fikcijos, kaip antai stereotipai, visiškai užvaldo mūsų gyvenimus , iš kartos į kartą keičia mūsų mąstymus ir tampa didele jėga, įtakojančia mases. Šiame trumpametražiame filme naudojami seni švietimo tikslais kurti amerikiečių filmai (filmų autorinėms teisėms suėję jiems taikomi senaties terminai, todėl filmai galimi disponuoti bet kokiais tikslais). Šiais laikais stereotipai nebėra tokie aiškūs ir šabloniniai, kokius mes pirmiausiai įsivaizduojame. Stereotipai formuojasi ir keičiasi kartu su kartomis, kartu su mumis. Palaipsniui stereotipai tampa įtakingomis fikcijomis, kurios formuoja ir daro įtakas mūsų mastymams. Šiuo trumpametražiu filmu pažvelgiama į stereotipus ne kaip į tam tikrą paviršutinišką šabloną, o kaip į galingą fikciją, kuri formuoja ištisas mases, to pasekoje gimsta socialiniai, ir ne tik, konfliktai. Kiekvienas objektas gali įkūnyti savyje kai ką daugiau iš to, ką mes įpratę jame matyti. Filmas „sukasi“ aplink keturis pagrindinius charakterius, kurie atspindi savo buityje užstrigusius žmones. Jie to nemato, tačiau iš šalies pažvelgus jie atrodo kaip eksperimentiniai gyvūnėliai uždaryti narvuose. Tokia metafora (minėti charakteriai sąlytyje su stereotipu, kaip masine fikcija, atrodo lyg gyvūnai narvuose) siekiama perteikti minėto stereotipo, kaip fikcijos, įtaką mūsų mąstymams, mūsų gyvenimams. Galų gale, analizuoti, kvestionuoti galima visada ir viską, tačiau viena yra aišku tikrai, jog žmogus- tai daugiau negu fikcija. Todėl įmanoma žvelgti plačiau, „augti“ mąstyme ir atsikratyti tokių fikcijų.

Mes galim gyventi kartu

Filmuko kūrėjai: Liudmila Julija Parfionova, Daiva Žostautaitė.

Idėjos aprašymas: mūsų filmuko tikslas buvo parodyti, kad žmonės realiai susidūrę su stereotipais apibūdinamais žmonėmis, supranta, kad stereotipai yra klaidingi ir pakeičia nuomonę apie juos. Filmuku norėjome parodyti tai, kad viskas prasideda nuo vieno stereotipo, tada įvyksta grandininė reakcija ir stereotipų atsiranda dar daugiau. Taip tarsi susidaro užburtas ratas, t.y. vienas žmogus tiki ar vadovaujasi stereotipu apie kitą žmogų, šis dar apie kitą, kol galiausiai ratas apsisuka ir grįžta į pradinį tašką. Pirmasis stereotipų kūrėjas tampa pats stereotipais apibūdinamu asmeniu.

Išrankus darbdavys

Filmuko kūrėjai: Andrius Pieslikas, Rasa Švelnikaitė.

Idėjos aprašymas: visi norime, jog darbdavys pasirinktų mus dėl įgūdžių ir talento, o ne dėl gyvenimo būdo ar išvaizdos. Šis filmukas apie tai, kad nusistatymas gali būti kliūtis surasti geriausią.

Aš galiu

Filmuko kūrėjai: Indrė Ežerskytė, Ernestas, Domantas, Marius

Idėjos aprašymas: Nesvarbu, ar aš storas, ar plonas, ar aukštas, ar žemas, jei labai noriu, - galiu viską! Svarbiausia asmenybė!

Tarp sienų

Filmuko kūrėjai: Jonas Vėlutis, Romas Stiklakis.

Idėjos aprašymas: filmo mintis atsiskleidžia per pavadinimą- stereotipai yra sienos, o mes esame įspraudžiami tarp jų. („Siena“ pavadinime simbolizuoja šiuos stereotipus). Nesinorėjo šias dvi minutes paversti dar viena socialine reklama, kurių jau ir taip esame prisižiūrėję. Šiuo trumpu etiudu perteikiama asmens būsena, kuomet jis kvestionuoja savo poelgį ir jo pasekmes, kurios atsirado dėl asmens riboto požiūrio. Filmo siužetas- tai pagrindinio veikėjo akistata su savimi, minėtu savuoju požiūriu. Tai paaiškėja tik filmo gale, mat filmo istoriją pasakoja statiški kadrai, kuriuose pagrindinis veikėjas, kompozicija bei pasakotojo balsas atskleidžia siužetą. Pagrindinis veikėjas padaręs baisų dalyką, kurio motyvas yra stereotipuose įkalintas pagrindinio veikėjo mąstymas- to pasekoje negyvas žmogus ir palaipsniui kylantis veikėjo supratimas, atnešantis kaltę. Pasakotojas klausia pagrindinio veikėjo, kodėl šis taip padarė. Kaltininko akyse išvysta pagiežą. Dar sykį paklausęs išvysta pyktį, vėliau baimę ir nežinomybę. Galiausiai pasakotojas prisipažįsta, jog yra taip pat kitoks, ir sulaukia pagiežingo gailesčio už tai. Netrukus pasakotojas suprantąs esąs tas pats, žiaurų dalyką padaręs žmogus, kuris savęs klausinėja, kodėl šis tai padarė. Atsakymas (nusikaltimo motyvas- aukos skirtingumas) suponuoja veikėjui jo riboto mąstymo suvokimą ir dėl to savęs, kaip žmogaus, gailestį neigiama prasme. Filme nekeliami klausimai, kas auka, kokį socialinį vaidmenį ši užima visuomenėje. Svarbiausia šioje situacijoje yra žmogaus mąstysena, jo vidinis konfliktas, kuris paaiškina daugiau, nei patys šabloniniai stereotipai. Jie yra aiškūs- neaiški žmogaus sąveika su jais. Pasaulyje beveik septyni milijardai žmonių, ir nėra nei vieno vienodo. Visi mes esame skirtingi.

Kartais nespalvoti filmai – paprastesni

Filmuko kūrėjai: Monika Malinauskaitė, Evaldas Arlauskas, Ignas Ivaška.

 

Daugiau apie konkurso Griaukime stereotipus taisykles

Atgal į pagrindinį puslapį

Paskutinį kartą atnaujinta: 03/01/2012  |Į puslapio pradžią