Naršymo kelias

Beveik 200 milijonų europiečių jau turi Europos sveikatos draudimo kortelę
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2014/06/25

Remiantis naujausiais 2013 m. duomenimis, Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) jau turi beveik 200 mln. europiečių. Tai sudaro daugiau kaip pusę apdraustų ES gyventojų. ESDK kortelę turinčių asmenų nuolat daugėja. 2013 m., lyginant su praėjusiais metais, jos turėtojų buvo 8 mln. (4 proc.) daugiau. Lietuvoje galiojančių ESDK buvo 294 779 (9,9% nuo apdraustųjų skaičiaus).

  Už užimtumą, socialinius reikalus ir įtrauktį atsakingas Komisijos narys László Andoras sakė: „Dabar, kai daug žmonių planuoja kur nors išvažiuoti per vasaros atostogas, džiugu matyti, kad vis daugiau jų turi Europos sveikatos draudimo kortelę. Ją turėdami, jie galės gauti skubią medicinos pagalbą keliaudami Europos Sąjungos šalyse, Šveicarijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Islandijoje. Tai, kad kortelę įsigyja vis daugiau piliečių, rodo, jog jie pasitiki ESDK sistema ir pripažįsta jos užtikrinamą apsaugą.“

  Nemokamai išduodama ESDK patvirtinama, kad jos savininkas turi teisę gauti skubią priimančiosios šalies sveikatos priežiūros sistemos teikiamą medicinos pagalbą tokiomis pat sąlygomis ir tokiais pat įkainiais, kokiais ją gauna tos šalies piliečiai. ESDK negalima naudoti mokant už planinį gydymą kitoje šalyje.

  Ligoninės, teikiančios visuomenės sveikatos paslaugas, privalo pripažinti ESDK. Iš tikrųjų beveik visada pacientai, pateikę ESDK, be jokių kliūčių gauna būtinas paslaugas ir jų išlaidos padengiamos. Tačiau yra pasitaikę neigiamų atsakymų, dažniausiai dėl nepakankamo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų informuotumo. Todėl Europos Komisija ir valstybės narės turi ir toliau didinti sveikatos priežiūros specialistų ir piliečių informuotumą apie kortelės veikimą.

  Jeigu atsisakoma priimti ESDK, pacientas turėtų kreiptis į atitinkamą šalies, kurioje tuo metu yra, sveikatos instituciją. Skubios pagalbos telefonų numerius nesunku surasti naudojant ESDK taikomąją programą išmaniesiems telefonams ir planšetiniams kompiuteriams (žr. toliau). Jei kortelę priimti vis tiek atsisakoma, pacientas turėtų kreiptis pagalbos į savo šalies sveikatos institucijas. Galiausiai, jei problemos vis tiek nepavyktų išspręsti, reikėtų kreiptis į Europos Komisiją, kuri gali išnagrinėti skundą ir pateikti klausimą atitinkamos šalies valdžios institucijoms. Komisija nagrinėja tokius atvejus ir esant reikalui bet kuriai valstybei narei, netaikančiai ES teisės nuostatų dėl ESDK naudojimo, bus pradėta pažeidimo nagrinėjimo procedūra.

  Piliečiai turėtų žinoti, kad kortelę nemokamai išduoda jų šalies nacionalinės sveikatos draudimo įstaiga. Už tarpininkų, siūlančių padėti gauti kortelę, paslaugas mokėti nereikia, nors buvo pranešta, kad kai kuriuose šalyse tokių atvejų pasitaikė. Apie juos piliečiai turėtų pranešti nacionalinėms sveikatos draudimo institucijoms.

  Prieš prasidedant vasaros atostogoms Europos Komisija, siekdama padidinti informuotumą apie ESDK, skelbia konkursą sukurti vaizdo istorijos koncepciją. Pagal laimėtojo pasiūlytą koncepciją bus sukurtas vaizdo klipas, kuris bus naudojamas toliau reklamuojant ESDK. Pasiūlymus konkursui galima teikti nuo šiandien iki rugpjūčio 17 d.

  Parsisiųskite taikomąją programą!

  ESDK taikomojoje programoje pateikiama informacija apie kortelę, skubios pagalbos telefonų numeriai, nurodomos kompensuotinos paslaugos, išlaidos ir kur reikėtų kreiptis dėl išlaidų padengimo ar praradus kortelę. Taikomoji programa gali būti naudojama 28 ES valstybėse narėse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje. Ji veikia 25 kalbomis; galima nesunkiai pereiti prie kitos kalbos. Tačiau taikomoji programa negali būti naudojama vietoje ESDK.

  Daugiau informacijos

  Europos sveikatos draudimo kortelė

  2014 m. ESDK vaizdo istorijų koncepcijos konkursas

   

   

  Related Information

  ESDK skaičius Europos Sąjungoje

  ESDK skaičius Europos Sąjungoje

  Paskutinį kartą atnaujinta: 25/06/2014  |Į puslapio pradžią