Naršymo kelias

Šalčininkai tampa atradimu Vilniaus verslininkams ir gyventojams
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2012/11/22

Šalčininkų rajonas gali pasiūlyti verslui plėtoti reikalingus išteklius, o vos keletą dešimčių kilometrų nuo sostinės nutolusi teritorija gali tapti patrauklia teritorija investuotojams. Vis dėlto, šis regionas dar menkai pažįstamas ne tik nutolusiose Lietuvos vietovėse, bet ir greta esančiame Vilniuje. Tokios mintys skambėjo lapkričio 21 d. Šalčininkuose įvykusioje diskusijoje „Šalčininkai 2013 metais: užimtumo ir verslo galimybės“. Aptarti regiono ekonominių perspektyvų gyventojus, verslininkus, valdžios atstovus ir žinomus ekspertus sukvietė Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

  Anot bendrovės „Šalmesta“ direktoriaus Juozo Garlos, prieš keletą metų perkėlusio savo verslą iš Vilniaus į Šalčininkus, Šalčininkų rajonas gali pasiūlyti sostinės įmonėms verslą plėtoti mažesnėmis sąnaudomis. „Būdamas Vilniaus verslininkas turiu pasakyti, kad Šalčininkai yra pasirengę priimti verslą. Užtikrinami visi būtini ištekliai, pradedant darbo jėga, švietimu, baigiant infrastruktūra, - sakė J.Garla. – Mano manymu, reikėtų tik minimalios valstybės pagalbos.“

  Daugelį ES finansuojamų užimtumo projektų įgyvendinančios Vilniaus teritorinės darbo biržos Šalčininkų skyriaus vedėja Liana Rybak pažymėjo, kad Darbo birža yra pasirengusi per metus parengti 130 reikalingos kvalifikacijos specialistų.

  Šalčininkų rajone veikiančios įmonės verslui plėtoti pasitelkia ES struktūrinę paramą. Maisto produktų gamintojos, AB  „Actas“ valdybos pirmininkas Aloyzas Ubis neslepia, kad per krizę išlikti rinkoje padėjo ES parama. Ši bendrovė, kaip ir valtis, katerius ir kitus produktus iš plastiko gaminanti UAB „Armplast“ ir dar kelios įmonės, ES paramą pasitelkė eksporto plėtros projektams – dalyvauti tarptautinėse parodose, kitaip pristatyti savo produkciją užsienio rinkoms. Didžiausią ES paramos projektą įgyvendinanti plastiko perdirbimo įmonė UAB „Polivektris“ technologijoms kurti ir atnaujinti yra gavusi beveik 6 mln. litų paramą iš ES struktūrinių fondų.

  Vis dėlto, Šalčininkų rajono gyventojų užimtumo pokyčius ir verslo įmonių dinamiką analizavęs Darbo ir socialinių tyrimų instituto vadovas prof. Boguslavas Gruževskis konstatavo, kad šios tendencijos rajonui nėra palankios- pastaraisiais metais bendras užimtų gyventojų skaičius Šalčininkų rajone mažėjo daug sparčiau nei vidutiniškai Lietuvoje, ypač po 2008 metų krizės. Taip pat mažėjo įmonių skaičius.

  „Šių metų pradžioje Šalčininkų rajone buvo viena didelė, 29 vidutinės, 97 mažos ir 289 mikro įmonės. Pastarosios sudarė 70 proc. visų rajono įmonių, - komentavo prof. B. Gruževskis. - Bendro įmonių skaičiaus sumažėjimas mažina rajono gamybos potencialą ir ekonominį bei socialinį teritorijos patrauklumą.“

  Šalčininkų rajono vicemeras Andžej Andruškevič priminė, kad vertinant ekonominę būklę dažnai pamirštamas žemės ūkio sektorius, kuris Šalčininkuose yra tradiciškai puoselėjamas ir kurio padėtis yra gana gera. Vicemero ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos vadovo Dano Arlausko nuomone, perspektyviausia ekonomikos plėtros kryptis rajone yra gamyba – nedidelės, 10-50 darbuotojų gamyklos.  

  Daugelis debatų dalyvių pastebėjo, kad centrinės valdžios rajonui priskiriama turizmo ir rekreacijos plėtros kryptis nėra perspektyvi, tačiau pastebėta, kad Europoje unikali Paulavos respublika, gatviniai kaimai, senąsias lietuviškas tradicijas išsaugojęs Dieveniškių „apendiksas“ ir vienintelė Europoje „geležinė uždanga“ - dar neatrasti traukos objektai tiek Lietuvos gyventojams, tiek į greta esantį Vilnių atvykstantiems turistų srautams.

  „Šalčininkai ne kartą pelnė Europos organizacijų pripažinimą už Europos idėjų ir vertybių puoselėjimą ir aktyvų tarptautinį bendradarbiavimą. Regionas puoselėja glaudžius ryšius su daugiau negu dvidešimčia miestų partnerių Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir kitose šalyse. Viliamės, kad regiono verslas ir valdžia pasinaudos galimybe šią patirtį perkelti į ekonominį lygmenį ir užmegzti aktyvius verslo ryšius“, - sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje Spaudos ir informacijos skyriaus vadovas Giedrius Sudikas.

  Artimiausias debatų renginys vyks lapkričio 29 d. 15 val. Tauragėje.

  DUOMENYS APIE ŠALČININKŲ RAJONĄ msw8 - 219 KB [219 KB]

  Related Information

  Danas Arlauskas ir Andžej Andruškevič

  Danas Arlauskas ir Andžej Andruškevič

  Jacek Komar

  Jacek Komar

  Prof. Boguslavas Gruževskis

  Prof. Boguslavas Gruževskis

  Aurimas Perednis ir Giedrius Sudikas

  Aurimas Perednis ir Giedrius Sudikas

  Debatai Šalčininkuose

  Debatai Šalčininkuose

  Paskutinį kartą atnaujinta: 22/11/2012  |Į puslapio pradžią