Naršymo kelias

Norvegų investuotojai Panevėžyje: „Su valdžia turime sėdėti vienoje stalo pusėje“
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint

2013/02/12 09:12:16

Pigios darbo jėgos ir kitų išteklių aruodas investuotojams – taip verslininkai ir apžvalgininkai apibūdina dabartinę Panevėžio miesto ir rajono situaciją. Kita vertus, pastebėta, kad tolesnę regiono plėtrą galėtų paskatinti kvalifikuotų darbuotojų pasiūla, nuosekli regiono plėtros strategija, biurokratinių kliūčių pašalinimas ir glaudesnis vietos valdžios, verslo, švietimo įstaigų ir regiono bendruomenės bendradarbiavimas. Tokios mintys skambėjo vasario 7 d. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje inicijuotuose debatuose „Panevėžys 2013 metais: užimtumo ir verslo galimybės“, kuriuose kartu su Panevėžio miesto ir rajono valdžios, verslo ir švietimo atstovais diskutavo žinomi mokslo, verslo ir žiniasklaidos ekspertai.

  Pasak Panevėžio miesto mero Vitalijaus Satkevičiaus, šiemet vyksta miesto strateginio plano 2014–2020 m. rengimas. Planą rengiančioje darbo grupėje dalyvauti pakviestas ir Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis, tuo parodant, kad miestas ir rajonas intensyviai bendradarbiauja. Miesto strateginio plano apimamas laikotarpis sutaps su 2014–2020 m. Europos Sąjungos biudžeto įgyvendinimo laikotarpiu.

  Tačiau Panevėžio rajono mero Povilas Žagunis teigė, kad savivaldos institucijų iniciatyvą stabdo per didelis centrinių valdžios institucijų reguliavimas įvairiose srityse, pradedant savivaldos tarnautojų darbo užmokesčio nustatymu, baigiant pernelyg detaliu ir ne visada regiono poreikius atitinkančiu Europos Sąjungos paramos lėšų skirstymu. Kita vertus, Investuotojų forumo vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė pabrėžė, kad norėdamos pritraukti investicijas visos šalies savivaldybės turi spręsti korupcijos ir dokumentų tvarkymo vilkinimo problemas.

  Darbo ir socialinių tyrimų instituto vadovas profesorius Boguslavas Gruževskis konstatavo, kad Panevėžio ekonominę padėtį apibūdinantys užimtumo ir įmonių kūrimo rodikliai verčia susirūpinti. Pasak jo, duomenys, kad mieste ir rajone gana sparčiai mažėja gyventojų skaičius, nieko nebestebina – tai vyksta visoje šalyje. Tačiau užimtųjų ir įmonių skaičius mažėja dar greičiau, o tai – susirūpinimą keliantis signalas.

  Diskusijoje dėl Panevėžio regiono pozicionavimo nuomonės išsiskyrė. Investuotojai ir verslininkai atkreipė dėmesį, kad viena iš patraukliausių regiono savybių, viliojančių čia kurtis užsienio bendroves, yra pigi darbo jėga. „Yra įmonių, kurios Panevėžyje dirba dėl žemo darbo užmokesčio. Kai tik darbo jėga pabrangs, jos išsikels į pigesnes šalis“, – įspėjo Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas, AB „Lietkabelio“ direktorius Sigitas Gailiūnas.

  Panevėžio užsienio investuotojų asociacijos (FIBA) prezidentas Per-Erik Schonberg-Hansen neslėpė, jog investuotojai dirba pasaulinėje rinkoje ir sprendimus priima pragmatiškai: „Investuotojų akyse Panevėžys konkuruoja su Vietnamu, Kinija ar Graikija“. 

  Kitokią nuomonę išreiškė norvegų kapitalo įmonės UAB „Adax“ vadovas Jonas Klybas, manantis, kad darbo jėgos pigumas nebeturi perspektyvos: „Pigios darbo jėgos regionu Panevėžys buvo prieš 5–10 metų. Dabar reikia rengti kvalifikuotus darbuotojus.“ Jam pritarė ir apžvalgininkas Artūras Račas: „Su pigia darbo jėga mes užsižaidėme“, – sakė jis, pabrėždamas, kad aktyvesnį vaidmenį pritraukiant investicijas ir gerinant verslo sąlygas turi vaidinti savivalda.

  Verslui ir valdžios atstovams laikas atsisėsti ne priešingose, o vienoje stalo pusėje – tokios nuomonės laikėsi P.E. Schonberg-Hansen: „Liūdna matyti, kad Lietuvoje įmonės ir valdžios institucijos nebendradarbiauja. Kiekviena kompanija laikosi savigynos taktikos, – pastebėjo jis, pridurdamas, kad verslui reikėtų mažiau vilčių dėti į paramą, subsidijas ir lengvatas, o daugiau pasitikėti savo darbu bei patiems prisidėti prie regiono gerovės. – Neklauskite, ką Panevėžys gali jums duoti, klauskite, ką jūs galite duoti Panevėžiui.“

  Daugiau informacijos:

  Gyventojų apklausa http://ec.europa.eu/lietuva/news_hp/news/31012013_panevezys_lt.htm

  Duomenys apie užimtumą, verslą ir ES paramą Panevėžio mieste ir rajone msw8 - 455 KB [455 KB]

   

  Related Information

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Diskusija Panevėžyje

  Paskutinį kartą atnaujinta: 12/02/2013  |Į puslapio pradžią