Naršymo kelias

Sveikatos priežiūra su mobiliaisiais? Dalyvaukite konsultacijose!
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2014/04/10

Šiandien Europos Komisija pradeda konsultacijas dėl mobiliosios sveikatos priežiūros, arba m. sveikatos (#mHealth), ir prašo padėti rasti būdų gerinti europiečių sveikatą ir savijautą panaudojant mobiliuosius įrenginius, kaip antai mobiliuosius telefonus, planšetinius kompiuterius, paciento stebėjimo įrenginius ir kitus belaidžio ryšio įrenginius.

  Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes (@NeelieKroesEU) sakė: Dėl m. sveikatos paslaugų sumažės brangių apsilankymų ligoninėse, o piliečiai galės patys labiau rūpintis savo sveikata ir savijauta ir daugiau dėmesio skirti prevencijai, o ne gydymui. Kartu tai puiki galimybė sparčiai augančiam programėlių sektoriui ir verslininkams. Aš pati naudoju sportinę riešinę, kuri kasdien matuoja mano fizinio aktyvumo lygį, todėl jau dabar esu aktyvi m. sveikatos šalininkė. Siųskite mums savo atsakymus į šių konsultacijų klausimus ir padėkite mums tapti pasaulio lyderiais šioje įdomioje srityje.“

  Kuo gali būti naudinga m. sveikata

  Naudotis m. sveikatos paslaugomis būtų trejopai naudinga. M. sveikatos paslaugos:

  • pacientui suteikia galimybę kontroliuoti, suteikia daugiau savarankiškumo ir padeda išvengti sveikatos problemų;
  • sveikatos priežiūros sistemą daro efektyvesnę ir turi didžiulį sąnaudų taupymo potencialą;
  • sudaro puikias galimybes teikti naujoviškas paslaugas, steigti naujas įmones ir plėtoti programėlių sektorių.

  Kai kurie m. sveikatos pavyzdžiai

  • programėlė, kuri matuoja gyvybinius parametrus, pvz., kraujospūdį;
  • insulino dozavimo diabetikams programėlė, iš mobiliojo įrenginio siunčianti valdymo signalus į siurblį;
  • programėlė, primenanti pacientui, kada reikia išgerti vaistus;
  • programėlė, teikianti kūno rengybos ar mitybos rekomendacijas, kad naudotojas galėtų pagerinti savo sveikatą ir savijautą apskritai.

  Geros naujienos

  Įvairiose platformose („iTunes“, „Google play“, „Windows Marketplace“, „BlackBerry World“) jau yra beveik 100 000 m. sveikatos programėlių (#apps). Visame pasaulyje jau atsisiųsta 321 mln. kopijų 20 populiariausių nemokamų sporto, kūno rengybos ir sveikatos programėlių. Iki 2017 m. pasaulyje 3,4 mlrd. žmonių naudosis išmaniaisiais telefonais ir pusė jų naudosis m. sveikatos programėlėmis. Jei būtų panaudotas visas m. sveikatos potencialas, 2017 m. ES būtų galima sutaupyti 99 mlrd. EUR, išleidžiamų sveikatos priežiūrai. Praėjusią savaitę Europos Parlamentas pritarėžemyno ryšių infrastruktūros paketui, todėl esame dar vienu žingsniu arčiau to, kad ES būtų garantuota galimybė teikti naujoviškas paslaugas.

  Mobili sveikata

  Spręstini klausimai

  Vis dar reikia spręsti m. sveikatos programėlių saugos, susirūpinimo dėl jų duomenų panaudojimo, įvairių esamų sprendimų sąveikumo nebuvimo klausimus ir tai, kad suinteresuotieji subjektai nežino gyvenimo būdo ir savijautos programėlėms keliamų teisinių reikalavimų, pvz., dėl duomenų apsaugos taisyklių laikymosi, ir ar šios programos yra medicinos prietaisai ir turi būti žymimos CE ženklu. Taip pat svarbu puoselėti sveikatos priežiūros specialistų ir piliečių pasitikėjimą ir padėti žmonėms veiksmingai naudotis m. sveikatos paslaugomis.

  Konsultacijų klausimai

  Vartotojų ir pacientų organizacijų, sveikatos priežiūros specialistų ir sveikatos organizacijų, valdžios institucijų, programėlių kūrėjų, telekomunikacijų paslaugų teikėjų, mobiliųjų prietaisų gamintojų, pavienių asmenų ir visų suinteresuotųjų subjektų prašoma atsakytiį konsultacijų klausimus iki 2014 m. liepos 3 d. Užduodamų klausimų pavyzdžiai:

  • Kokie saugos ir veikimo reikalavimai turėtų būti taikomi gyvenimo būdo ir savijautos programėlėms?
  • Kokiomis saugumo priemonėmis būtų galima užtikrinti, kad naudojantis m. sveikatos paslaugomis duomenys apie sveikatą būtų saugūs?
  • Koks geriausias būdas skatinti m. sveikatos verslumą Europoje?

  ES finansuoja ir m. sveikatos mokslinius tyrimus. Pavyzdžiui, pacientai, sergantys inkstų nepakankamumu, netrukus galės stebėti dializę savo išmaniajame telefone, jau yra programėlių, padedančių valdyti stresą, o Grace (Austrija) įdiegus naują mobiliųjų įrenginių sistemą labai pagerinta medicinos personalo vidaus darbo tvarka. Daugiau apie tai skaitykite MEMO/14/266.

  Pagrindiniai faktai

  M. sveikata tampa vis aktualesnė e. sveikatos (#eHealth, @EU_eHealth), t. y. informacinių ir ryšių technologijų naudojimo sveikatos priežiūros produktams, paslaugoms ir procesams gerinti, dalis. Tai perspektyvi sritis, kuria tradicines sveikatos priežiūros paslaugas galima papildyti, o ne pakeisti.

  2012 m. paskelbtame Komisijos 2012–2020 m. e. sveikatos veiksmų planepripažinta esama ir galima mobiliųjų įrenginių sveikatos programėlių nauda, taip pat galima susijusi rizika, ir paskelbta Žalioji knyga dėl mobiliosios sveikatos priežiūros.

  Prie žaliosios knygos pridėtas Komisijos tarnybų darbinis dokumentas, kuriuo siekiama geriau informuoti suinteresuotąsias šalis apie ES duomenų apsaugos ir medicinos prietaisų taisykles (padėti jiems nustatyti, ar tokie teisės aktai taikomi jų programėlėms), taip pat apie vartotojų teisių direktyvas.

  Atsakykite į klausimus iki 2014 m. liepos 3 d. čia, e. laišku arba paštu:

  European Commission, DG Communications Networks, Content & Technology

  Unit H1, Health & Well-being

  Avenue de Beaulieu/Beaulieulaan 31, Brussels 1049 - Belgium.

  Atsakymų santrauką Komisija paskelbs ketvirtąjį 2014 m. ketvirtį; galimų politikos veiksmų numatoma imtis 2015 m.

   

  Naudingos nuorodos

  Žalioji knyga dėl mobiliosios sveikatos priežiūros

  Atsakykite į konsultacijų klausimus

  Tarnybų darbinis dokumentas dėl galiojančių ES pagrindinių teisės aktų, taikomų sveikatos ir savijautos programėlėms

  E. sveikata skaitmeninėje darbotvarkėje

  MEMO/14/266Kuo m. sveikata gali būti tau naudinga

   

  Paskutinį kartą atnaujinta: 10/04/2014  |Į puslapio pradžią