Naršymo kelias

Telšių gyventojai ir investuotojai ieško bendro vardiklio
Išsiųskite šį tinklalapį el. paštuIšsiųskite šį tinklalapį el. paštuPrintPrint
2013/12/05

Telšių gyventojai ateities viltis deda į gamybos atgaivinimą, tačiau investuotojus įsileidžia atsargiai. Pasak ekspertų, statybos ir lengvosios pramonės tradicijos Telšiuose dar gyvos, o infrastruktūra, iš arenos pasitraukus didžiosioms įmonėms, tebėra iki galo neišnaudota. Apie Telšių ateities perspektyvas ir efektyviausias plėtros kryptis Telšių politikai, verslininkai ir bendruomenės atstovai gruodžio 4 dieną diskutavo su ekonomikos ekspertais debatuose „Telšiai: verslo ir užimtumo perspektyvos“, kuriuos organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

  Telšių meras Vytautas Kleiva nupiešė tokią Telšių ateities viziją: tai būsiantis kultūros, turizmo, sporto, religinis, bet ne pramoninis centras. Kita vertus, meras pripažino, kad renkant miesto biudžetą matyti, kad ši vizija nepadeda kurti darbo vietų ir aukštesnių atlyginimų. Pasak jo, čia gali padėti pramonė, ir savivaldybė ieško galimybių pritraukti investuotojų.

  Lietuvos laisvosios rinkos instituto projektų vadovas Laurynas Rekašius pritarė merui, kad investicijos turi teigiamą poveikį vietos gyventojų gerovei: „Gebėjimas pritraukti investicijų sprendžia daugybę kitų problemų. Mūsų skaičiavimu, pritraukus 10 tūkstančių litų tiesioginių užsienio investicijų vienam gyventojui, vidutinis darbo užmokestis tame regione pakyla 331 litu,“ – sakė L. Rekašius. Laisvosios rinkos instituto kasmet rengiamame savivaldybių reitinge Telšiai nuosekliai kyla į viršų ir dabar užima 17 vietą iš 53 Lietuvos rajonų savivaldybių. Vidaus reikalų ministerijos specialistas Andrius Valickas pastebėjo, kad per pastarąjį pusmetį bruto darbo užmokestis Telšiuose šoktelėjo net 200 litų, tačiau vis dar atsilieka nuo šalies vidurkio.

  Finansų ministerijos ES struktūrinės paramos departamento direktorė Loreta Maskaliovienė patarė planuojant būsimas ES investicijas regione daugiausia dėmesio skirti sektoriams, kurie duos didžiausią ekonominę grąžą: „Naujojo ES finansavimo laikotarpio prioritetai – inovacijos, aukštosios technologijos, informacinės technologijos, kūrybinės industrijos, smulkus ir vidutinis verslas, – sakė L. Maskaliovienė. Ji taip pat pažymėjo, kad turizmas, kultūra ir sportas struktūrinių fondų lėšomis galės būti remiami tik išimtiniais ir gerai pagrįstais atvejais.

  „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė patarė investuotojų paieškoms pasitelkti specializuotas valstybines institucijas: „Regionas pats vienas negali pritraukti investicijų. Dėl to reikėtų glaudžiai bendradarbiauti, pavyzdžiui, su „Investuok Lietuvoje“, kuri yra atsakinga už investicijų pritraukimą į mūsų šalį,“ – sakė R. Skyrienė.

  Jau kelerius metus kalbama apie nemažą investiciją, kurią Telšiuose planuoja „Vičiūnų grupė“: šalia Telšių turėtų pradėti veikti didžiausias Lietuvoje paukštynas, planuojamos investicijos – 80 milijonų litų. Susitikime dalyvavęs „Vičiūnų grupės“ bendrasavininkis Liudas Skierus nurodė, kad įmonė siekia efektyviai išnaudoti Lietuvos galimybes plėtoti maisto pramonę. „Turime aukštos kokybės išteklius, kurie leidžia sukurti labai aukštą pridėtinę vertę. Produkciją realizuojame Pietryčių Azijoje, Japonijoje, Skandinavijoje ir kitose šalyse, kurių vartotojams reikalingi aukštos kokybės produktai“, – sakė L. Skierus. Pasak jo, tokios stambios įmonės kaip „Vičiūnų grupė“ sukuria galimybes dirbti ir užsidirbti ne tik gyventojams, bet ir kitoms įmonėms: „Lietuvoje turime daug tiekėjų, kurie gali uždirbti iš mūsų. Tiksliau sakant, jiems už paslaugas ir prekes per mus sumoka britai ir prancūzai.“

  Tačiau paukštyno statybai, būgštaudama dėl taršos ir kvapų, atkakliai priešinasi vietos bendruomenė. L. Skierus tikina, kad negali sau leisti investuoti neatsakingai ir rizikuoti savo tarptautine reputacija: „Jei mes investuotume neatsakingai, sėkmingai nedirbtume Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, Estijoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Įvertinant mūsų patirtį, reikėtų pasitikėti.“

  Telšių gyventojų ir politikų baimes kursto planuojamo paukštyno dydis. „Yra nepasitikėjimas, nes nematėme tokių pavyzdžių. Visi bijo kiekio. Tokio dydžio paukštynų Europoje nėra,“ – atkreipė dėmesį Telšių rajono tarybos narys Sigitas Motuzas. Pesimistiškai žiūrima ir į šalia paukštyno veikiančių smulkesnių įmonių ateitį. Antai netoliese dirbančios veterinarijos klinikos vadovas Raimondas Sinkevičius skundėsi, kad sužinojęs apie būsimą kaimynystę jis turėjo atsisakyti plėtros planų, kurie būtų sukūrę papildomas darbo vietas.

  Komentuodamas susiklosčiusią situaciją susitikime dalyvavęs Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas pastebėjo, kad kol kas visoms interesų grupėms trūksta gebėjimų susitarti. Stambieji taip pat turėtų suprasti, kad ne jie vieni kuria darbo vietas. Anot D. Arlausko, savivaldai trūksta motyvacijos pritraukti investuotojų: „Įmonių sumokėti mokesčiai nuo sukuriamos vertės turėtų likti savivaldai ir bendruomenei. Jei sugalvosime formulę, kaip tai padaryti, – regionų plėtra bus intensyvesnė,“ – sakė jis.

  „Swedbank“ Asmeninių finansų instituto vadovės Odetos Bložienės nuomone, siekiant sukurti regiono gerovę svarbiausia – realistiškai vertinti situaciją. „Dauguma Lietuvos savivaldybių nori pritraukti aukštos kvalifikacijos investicijas. Bet dažnai neturi nei darbo jėgos, nei infrastruktūros. O kai ateina realus investuotojas, ieško visų priežasčių, kodėl jam čia nebūti, – sakė O. Bložienė. – Dauguma savivaldybių nori būti gražios, sportiškos ir kultūringos. Bet į Angliją jų jaunimas išvažiuoja ieškodamas ne kultūros ir gražių šaligatvių. Jie ieško aukštesnio atlyginimo.“

  L. Rekašius pastebėjo, kad su pasipriešinimu investicijoms, pramonės plėtrai susiduria daugelis Lietuvos savivaldybių, ir šiose situacijose svarbu, kokią poziciją užima savivalda: „Ne visi verslai yra pageidaujami, – sakė jis. – Savivalda turi aktyviai deklaruoti, kokio verslo ji nori, ir tada visapusiškai padėti investuotojams.“

  Debatai Telšiuose yra debatų ciklo regionuose dalis. Šį rudenį panašūs debatai vyko Marijampolėje ir Anykščiuose.

   

  INFORMACINIS PAKETAS APIE TELŠIUS msw8 - 189 KB [189 KB]

  VISUOMENĖS NUOMONĖS TYRIMO PRISTATYMAS ppt8 - 509 KB [509 KB]

  Related Information

  Paskutinį kartą atnaujinta: 05/12/2013  |Į puslapio pradžią