Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Vai Eiropas Komisija gatavojas apturēt pārtikas paku piegādi trūcīgajiem Latvijas iedzīvotājiem?
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

03/10/2011 00:00:00

Gluži otrādi, 2011.gada 3.oktobrī Komisija nākusi klajā ar priekšlikumu, kas paredz turpināt pārtikas izdales programmu līdzšinējā apmērā, kā arī neieviest sākotnēji paredzēto nacionālo līdzfinansējumu. 

No ES zemkopības budžeta finansētās vistrūcīgāko personu atbalsta programmas ietvaros pārtiku saņem 18 miljoni ES iedzīvotāju, taču Eiropas Savienības tiesa aprīlī nolēma, ka programmai paredzēto pārtikas produktu iepirkšana tirgū neatbilst spēkā esošajiem tiesību aktiem un ir nelikumīga. Šā tiesas lēmuma dēļ Komisijai bija juridisks pienākums atteikties no nepieciešamo produktu iepirkšanas tirgū un ierobežot 2012. gada programmas finansējumu atbilstoši pieejamiem lauksaimniecības produktu intervences krājumiem 113,5 miljonu eiro apmērā, lai gan programmai paredzēts 500 miljonu eiro budžets. 

Ņemot vērā tirgus situāciju (nākamgad nav paredzami intervences krājumi), ir bažas, ka 2013. gada programmai vispār nebūs pieejami līdzekļi, ja vien ministri neakceptēs ierosinātās izmaiņas. Iepriekš priekšlikumus par to, kā novērst šo problēmu, Komisija iesniedza 2008. un 2010. gadā, paredzot arī valstu līdzfinansējumu vismaz 10% apmērā. Šos priekšlikumus atbalstīja Eiropas Parlaments un vairākas dalībvalstis, taču lietu, vairākām valstīm iebilstot, bloķēja Padome. Oktobra sākumā ierosinātajos grozījumos paredzēts programmai noteikt juridisko pamatu, tā pieļaujot produktu iepirkšanu tirgū. Tāpat paredzēts atteikties no prasības pēc nacionālā līdzfinansējuma. 

Ja Eiropas Parlaments un dalībvalstu ministri Eiropas Padomē piekritīs šim priekšlikumam, tas attieksies tikai uz 2012. un 2013.gadu. No 2014.gada Komisija rosinās programmu turpināt no sociālajiem tēriņiem paredzētās naudas, piešķirot tai 2,5 miljardus eiro uz septiņiem gadiem.

  Noderīgas saites
  Komisārs Andris Piebalgs
  Eiropa 2020
  Europe Direct informācijas centri
  Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
  Pēdējā atjaunināšana: 04/10/2011  |Lapas sākums