Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Vai Eiropas Komisija samazinās caurumu skaitu dušas uzgalim?
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

10/02/2010 00:00:00

  Plašsaziņas līdzekļos izplatījušās ziņas par to, ka Eiropas Komisija grasās noteikt jaunus ierobežojumus – pēc 100 vatu kvēlspuldzēm tagad kārta esot pienākusi dušas uzgaļiem un ūdens krāniem, lai samazinātu ūdens patēriņu. Tikšot aizliegti boileri un ieviesti īpaši ūdeni taupoši dušas uzgaļi, kas darbojas ar pēc iespējas mazāku ūdens caurteci. Jo mazāks ūdens daudzums caur dušu iztecēs, jo mazāks enerģijas daudzums vajadzīgs tā uzsildīšanai.

  Principā domu gaita ir pareiza. Ar enerģiju saistīti ražojumi veido lielu daļu no dabas resursu un enerģijas patēriņa Eiropas Savienībā. Tie arī ievērojami ietekmē vidi vairākos citos veidos un veicina klimata pārmaiņas. Ar tā sauktajiem ekodizaina noteikumiem ES ir apņēmusies cīnīties pret klimata pārmaiņām. Pavisam nesen no apgrozības tika izņemtas neekonomiskās 100W kvēlspuldzes, tāpat tika nolemts turpmāk ražot energoefektīvākus televizorus.

  Līdz šim jau pieņemtās normas ES līdz 2020. gadam samazinās apmēram 150 miljonu tonnu kaitīgo CO2 izmešu (3% no to kopējā apjoma), kā norādījis enerģētikas komisārs A.Piebalgs. Savukārt tādu izstrādājumu kā logu, izolācijas materiālu vai ražojumu, kas izmanto ūdeni, piemēram, dušas uzgaļu vai krānu uzlabošana arī varētu būtiski palīdzēt ietaupīt enerģiju lietošanas laikā un samazināt kaitīgo izmešu apjomu vēl par 5%.

  Eiropas Komisijas iecerējusi iesniegt savus priekšlikumus ūdens sildītāju, gaisa kondicionieru, televizoru, saldētāju, datoru, veļas mašīnu un trauku mazgājamo mašīnu energoefektivitātes uzlabošanai.

  Taisnība, ka ekodizaina direktīvas piemērošana 2009. gadā tika paplašināta, attiecinot to arī uz tādiem ražojumiem, kas netieši saistīti ar enerģijas patēriņu – piemēram, logiem, durvīm, dušas uzgaļiem, veļas pulveri un tamlīdzīgiem produktiem. Tomēr Komisija ierosinās pasākumus tikai attiecībā uz tādiem produktiem, kam vienlaikus ir gan ievērojama ietekme uz vidi, gan arī liels uzlabojuma potenciāls. Turklāt, pirms jebkādu jaunu pasākumu ieviešanas tiek rūpīgi analizēta produkta ietekme uz vidi, kā arī jebkādu izmaiņu tehniskais un ekonomiskais pamatojums. Izstrādājot ieteikumus, notiek apspriešanās gan ar ražotājiem, gan ar patērētājiem un vides NVO, un lēmumu pieņemšanā piedalās dalībvalstis.

  Šobrīd gan vēl ir pāragri runāt par konkrētiem produktiem, kuriem varētu tikt izstrādāti jauni energoefektivitātes priekšlikumi – Eiropas Komisija ir tikai sākusi analizēt, kuri būtu prioritārie ar enerģijas patēriņu saistīti ražojumi, kas būtu jāiekļauj tās darba plānā.

  Noderīgas saites
  Komisārs Andris Piebalgs
  Eiropa 2020
  Europe Direct informācijas centri
  Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
  Pēdējā atjaunināšana: 31/10/2010  |Lapas sākums