Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Ceļošana Eiropā
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

Aviopasažieru tiesības

Ja kaut kas neizdodas ar reisu,

  • kas ir no ES dalībvalsts vai
  • kas pienāk ES dalībvalstī , un ja attiecīgais pārvadātājs ir reģistrēts Eiropas Savienībā, Īslandē, Norvēģijā vai Šveicē,

jums Eiropas Savienība garantē tiesības, un iespējams, ka jums pienākas atlīdzinājums vai kompensācija.

Tiesības saņemt kompensāciju vai mainīt maršrutu

Ja jums atsaka iekāpšanu, jūsu reiss pārmērīgi (ilgāk par 5 stundām) kavējas, ir atcelts vai ir pārdots vairāk biļešu, nekā lidmašīnā ir vietas, jums ir tiesības izvēlēties vai nu citu maršrutu, pa kuru nokļūt līdz savam galamērķim, vai arī atgūt par biļeti samaksāto naudu.

Ja pieprasāt atpakaļ par biļeti samaksāto naudu, jūs atsakāties no tiesībām turpināt ceļojumu, saņemt palīdzību un mainīt maršrutu, izmantojot attiecīgās aviosabiedrības pakalpojumus.

Jūsu aviosabiedrībai vienmēr jūs jāinformē par jūsu tiesībām un jāmin iemesls, kāpēc tiek atteikta iekāpšana, reiss ir atcelts vai ilgstoši aizkavējies (ilgāk par 2 stundām).

Jums, iespējams, ir tiesības arī uz uzkodām, maltītēm, sakariem (piemēram, bezmaksas zvaniem pa tālruni) un nakšņošanu atkarībā no lidojuma attāluma un reisa kavēšanās ilguma.

Tiesības uz kompensāciju

Turklāt, ja jums atsaka iekāpšanu, jūsu reisu atceļ vai tas galapunktu sasniedz ar vairāk nekā 3 stundu novēlošanos, jums var būt tiesības uz 250 - 600 eiro kompensāciju atkarībā no lidojuma attāluma.

Ja pārvadātājs jums ir piedāvājis alternatīvu lidojumu ar līdzīgu grafiku, šī kompensācija var samazināties par 50%.

Lidojumi Eiropas Savienībā

  • Līdz 1500 km: 250 eiro.
  • Vairāk nekā 1500 km: 400 eiro.

Lidojumi starp ES valstu un ārpussavienības valstu lidostām

  • Līdz 1500 km: 250 eiro.
  • 1500 - 3500 km: 400 eiro.
  • Vairāk nekā 3500 km: 600 eiro.

Attālumu aprēķina no lidostas, kurā jūs nevarējāt iekāpt lidmašīnā (tā var nebūt lidosta, kurā jūs sākāt ceļojumu).

Kompensāciju nesaņemsiet, ja lidojums atteikts šādu iemeslu dēļ:

  • ārkārtas apstākļi vai
  • jūs bijāt informēts par reisa atcelšanu 2 nedēļas pirms plānotā lidojuma datuma, vai
  • jums ir piedāvāts alternatīvs reiss tajā pašā maršrutā un ar līdzīgu grafiku kā sākotnējam reisam.

Ārkārtas apstākļu gadījumā, kad nevarat saņemt kompensāciju, pārvadātājam jāpiedāvā jums izvēlēties starp biļetes cenas atlīdzināšanu (pilnā apmērā vai tai ceļa daļai, kuru neveicāt) un maršruta maiņu. Aviopārvadātājiem ir arī pienākums piedāvāt palīdzību pasažieriem, kuri gaida uz maršruta maiņu.

Kā saņemt atlīdzinājumu vai kompensāciju

Iesniedziet aviosabiedrībai ES sūdzību veidlapu par aviopasažieru tiesībām . Saglabājiet kopiju.

Aviosabiedrībai jāsniedz jums atbilde 6 nedēļu laikā pēc sūdzības saņemšanas.

Ja tā atbildi nesniedz vai ja jūs ar atbildi neesat apmierināts, varat sūdzēties valsts tiesībaizsardzības iestādei tajā ES dalībvalstī, kurā bija šis incidents. Vai arī - ja incidents noticis valstī, kura nav Eiropas Savienības dalībvalsts, - varat sūdzēties tajā ES dalībvalstī, no kuras jūs sākotnēji izbraucāt.

Nozaudēta vai sabojāta reģistrētā bagāža

Ja jūsu bagāža ir nozaudēta vai sabojāta, jums, iespējams, ir tiesības uz atlīdzību no aviosabiedrības līdz pat 1223 eiro par vienu reģistrētās bagāžas vienību. Noteikti iesniedziet sūdzību 7 dienu laikā (vai 21 dienas laikā, ja bagāžu saņēmāt ar novēlošanos).

Ja vēlaties izmantot citu tiesiskās aizsardzības līdzekli, tas jādara 2 gadu laikā no bagāžas saņemšanas dienas.

Jūs varētu saņemt vairāk par noteiktajiem 1223 eiro, vēlākais reģistrēšanās brīdī iesniedzot aviosabiedrībai īpašu deklarāciju; tas ir par papildu samaksu. Ja grasāties ceļot ar dārgām lietām, ļoti ieteicams iegādāties privātu ceļojuma apdrošināšanu.

Īpašajai deklarācijai nav standarta veidlapu. Aviosabiedrībām pašām jāizvēlas veidlapas veids, un dažas aviosabiedrības var vispār atteikties pieņemt īpašas deklarācijas.

Papildus informācija

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā

Dokumenti

Pilsoņiem ir tiesības ieceļot, uzturēties un palikt jebkurā ES dalībvalstī laikposmā līdz trim mēnešiem, uz robežas uzrādot derīgu pasi. Nav nepieciešamības atbildēt uz specifiskiem jautājumiem vai aizpildīt īpašas formalitātes. Ja uzturēšanās ir ilgāka par trim mēnešiem, var būt nepieciešams reģistrēt uzturēšanos.

Veselība

Ikvienam ES pilsonim ir tiesības uz pamata veselības aprūpi, ceļojot pa Eiropas Savienību. Tas nozīmē, ka bez maksas vai par pazeminātu cenu ārstēšana ir pieejama visiem ES pilsoņiem pēkšņas slimības vai nelaimes gadījumā, apmeklējot kādu ES dalībvalsti.

Pamata veselības aprūpi sniedz valsts finansētas veselības aprūpes iestādes, kuras dažās valstīs ir bez maksas, bet dažās tiek subsidētas. Tomēr dažās dalībvalstīs jums var nākties maksāt pilnu summu un vēlāk pieprasīt kompensāciju, uzrādot rēķinus, receptes un kvītis.

Katram ES iedzīvotājam ir tiesības uz Eiropas veselības apdrošināšanas karti, kas palīdzēs ieekonomēt laiku un naudu.

Saziņa

ES noteikumi par viesabonēšanas cenām ir samazinājuši mobilā telefona zvanu izmaksas Eiropas Savienībā. ES ir izveidojusi tīmekļa vietni, kurā uzskaitīti tarifi, ko piedāvā operatori visās 27 ES valstīs.

Ceļošana ar mājdzīvniekiem

Varētu teikt, ka ar dzīvnieku pasu ieviešanu pārvietošanās brīvība tika attiecināta arī uz mājdzīvniekiem.

Visiem kaķiem un suņiem, kas ar jums kopā ceļo ES, ir pases, kurās atrodama informācija par derīgu vakcinācija pret trakumsērgu. Ja mājdzīvnieki tiek ņemti līdz uz Īriju, Maltu, Zviedriju un Apvienoto Karalisti, nepieciešams arī pierādījums, ka pote ir bijusi efektīva un ka dzīvnieks ir saņēmis aprūpi pret ērcēm un lenteni.

Mājdzīvniekiem identifikācijas nolūkos ir jābūt arī elektroniskam mikročipam. Līdz 2011. gadam gandrīz visās valstīs ir derīgs arī skaidri salasāms tetovējums, izņemot Īriju, Maltu un Apvienoto Karalisti, kur mikročipi jau ir obligāti.

Noderīgas saites
Komisārs Andris Piebalgs
Eiropa 2020
Europe Direct informācijas centri
Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
Pēdējā atjaunināšana: 21/09/2011  |Lapas sākums