Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

ES mājā atklāj Eiropas Pilsoņu gadu
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

15/03/2013 00:00:00

15.martā ES mājā tika dota zaļā gaisma Eiropas Pilsoņu gada aktivitātēm Latvijā, vienlaikus atzīmējot arī Starptautisko patērētāju dienu. Saskaņā ar jaunākās Eirobarometra aptaujas rezultātiem katrs ceturtais Latvijas pilsonis par lielāko personīgo ieguvumu no ES uzskata tieši uzlabotas patērētāju tiesības.

  ES mājā atklāj Eiropas Pilsoņu gadu

  ES valstis un Eiropas Parlaments 2013.gadu noteikuši par Pilsoņu gadu, lai stiprinātu eiropiešu zināšanas par ES dotajām tiesībām – sākot no pavisam praktiskām patērētāju tiesībām vai iespējai brīvi strādāt un dzīvot jebkurā ES dalībvalstī līdz politiskām tiesībām iesaistīties ES līmeņa parakstu vākšanā jeb Eiropas pilsoņu iniciatīvā vai piedalīties vēlēšanās arī citās valstīs.

  Kā liecina jaunākā Eirobarometra aptauja, tieši tiesības brīvi ceļot Latvijas pilsoņu vērtējumā ir būtiskākais ieguvums no valsts dalības ES – tā domā 69% aptaujāto Latvijā iepretim 52% citur Eiropā. Nākamo biežāk minēto ieguvumu -  mieru dalībvalstu starpā – minējuši ievērojami mazāk (42%) aptaujāto Latvijas pilsoņu.

  Vaicāti par personīgiem ieguvumiem no valsts dalības ES, cilvēki Latvijā visbiežāk minējuši zemākas mobilā telefona lietošanas izmaksas ārzemēs (30%), lētākus lidojumus (30%) un uzlabotas patērētāju tiesības (26%).

  Pilsoņu gada atklāšanas pasākumā piedalījās kultūras ministre Žanete Jaunzeme-Grende (Kultūras ministrija būs atbildīgā iestāde par gada norisēm Latvijā), Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītāja Inna Šteinbuka un Patērētāu tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa.

  Pasākuma laikā tika nosaukti Eiropas gada labas gribas vēstnieki, kas visos Latvijas reģionos ir gatavi dalīties savā pieredzē un aicinās cilvēkus izmantot savas ES pilsoņu tiesības:

  • Rasma Pīpiķe, Latvijas Pilsoniskā Alianse, direktore
  • Andris Gobiņš, Eiropas Kustība Latvijā, prezidents
  • Māris Kučinskis, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektora vietnieks
  • Sarmīte Vīksna, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore
  • Jānis Zemļickis, Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors
  • Arvīds Barševskis, Daugavpils universitātes rektors
  • Gunārs Ansiņš, Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks 

  Ar Eirobarometra aptaujas nacionālo ziņojumu par Latviju (tajā īpaša uzmanība pievērsta pilsoņu informētībai par ES un jo īpašu pilsoņu tiesībām) iespējams iepazīties šeit pdf - 609 KB [609 KB] .

  Noderīgas saites
  Komisārs Andris Piebalgs
  Eiropa 2020
  Europe Direct informācijas centri
  Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
  Pēdējā atjaunināšana: 15/03/2013  |Lapas sākums