Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Marseļa un Košice — 2013. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

01/01/2013 00:00:00

Marseļa (Francija) un Košice (Slovākija) ir 2013. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas. Kultūras programma oficiāli sāksies 12. janvārī Marseļā un 19. janvārī Košicē. Rīga un Ūmeo būs Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014. gadā.

  Marseļa un Košice — 2013. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas

  Eiropas izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu komisāre Andrula Vasiliu sacīja: „Šo mirkli Marseļā un Košicē gaidīja un tam gatavojās, kopš abas pilsētas tika izraudzītas par 2013. gada Eiropas kultūras galvaspilsētām. Esmu pārliecināta, ka abu pilsētu iedzīvotāji iesaistīsies neaizmirstamos atklāšanas pasākumos, kas iezīmēs lieliska gada sākumu, kura laikā vietējie iedzīvotāji un ciemiņi no blakusreģioniem un ārvalstīm varēs baudīt kultūras pasākumus. Iniciatīva „Eiropas kultūras galvaspilsēta” jau vairāk nekā 25 gadus ir ES veiksmes stāsts — šis tituls ir vienreizēja iespēja sekmēt pilsētas kultūras dzīvi un ilgtermiņa attīstību, un tas ir ārkārtīgi svarīgs tūrisma nozarei, darbavietu radīšanai un pilsētvides atdzīvināšanai. Vēlu sekmes abām 2013. gada kultūras galvaspilsētām!”

  Programmas sākumā Marseļā-Provansā (2013. gada 12. un 13. janvārī) paredzēti četri svētku pasākumi: publiska atklāšanas ceremonija Marseļā, kurā piedalīsies Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu, laikmetīgās mākslas izstāde Ēksanprovansā, apslēpto dārgumu meklēšana Marseļā-Provansā un atklāšanas nedēļas nogales noslēguma salūts Arlā.

  Košicē, piedaloties komisārei Vasiliu, svētku norisi atklās 19. un 20. janvārī dažādās pilsētas vietās, tostarp valsts teātrī, Steel Arena, podiumā un dažādos klubos, restorānos un kultūras iestādēs. Pasākumā „Košice 2013 — Eiropas kultūras galvaspilsēta” pilsētas tēlu iezīmēs kā izsenas austrumu-rietumu ceļu krustceles.

  2012. gada rudenī Eiropas Komisija piešķīra Melinas Merkuri balvu (EUR 1,5 milj.) abām 2013. gada galvaspilsētām, atzīstot to kvalitatīvo sagatavotību un saistību izpildi, ko tās uzņēmušās atlases posmā.

  Vispārīga informācija

  Iniciatīva „Eiropas kultūras galvaspilsēta” ir viens no vērienīgākajiem kultūras pasākumiem Eiropā. Galvaspilsētas tiek izvēlētas, pamatojoties uz kultūras programmu, kurai jābūt ar Eiropas dimensiju, jāiesaista sabiedrība, jābūt pievilcīgai Eiropas līmenī un atbilstīgai pilsētas ilgtermiņa attīstības mērķim.

  Turklāt pilsētai tā ir lieliska iespēja mainīt tēlu, būt redzamākai pasaules kartē, piesaistīt vairāk tūristu un caur kultūru pārdomāt savu attīstību.

  Titulam ir ilgtermiņa ietekme ne tikai kultūras, bet arī sociālajā un ekonomiskajā ziņā, gan attiecībā uz pilsētu, gan apkārtējiem reģioniem. Piemēram, saskaņā ar pētījumu1 tūristu skaits, kuri pārnakšņo pilsētā vismaz vienu nakti, vidēji palielinās par 12 % salīdzinājumā ar gadu pirms Eiropas galvaspilsētas titula iegūšanas; 2008. gadā Liverpūlē un 2007. gadā Sibiu (Rumānija) šis rādītājs bija pat 25 %.

  Spēkā esošie noteikumi un nosacījumi ir izklāstīti Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada lēmumā (1622/2006/EK ).

  Nākamās Eiropas kultūras galvaspilsētas pēc Marseļas un Košices (2013. gads): Rīga un Ūmeo (Umeå, Zviedrijā) — 2014. gadā, Monsa (Mons, Beļģija) un Plzeņa (Plzeň, Čehija) — 2015. gadā, Donostiju Sansevastjana (Donostia-San Sebastián, Spānija) un Vroclava (Wrocław, Polija) — 2016. gadā.

  Papildu informācija

  Marseļa-Provansa 2013 — Eiropas kultūras galvaspilsēta

  Košice 2013 — Eiropas kultūras galvaspilsēta

  Eiropas kultūras galvaspilsētas

  Andrulas Vasiliu tīmekļa vietne

  Andrula Vasiliu Twitter: @VassiliouEU

  Kontaktpersonas:

  Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

  Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

  1 :

  European Cities and Capitals of Culture, Palmer/Rae Associates: http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc926_en.htm

  Noderīgas saites
  Komisārs Andris Piebalgs
  Eiropa 2020
  Europe Direct informācijas centri
  Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
  Pēdējā atjaunināšana: 03/01/2013  |Lapas sākums