Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Parakstīts ES un Latvijas saprašanās memoranda pēdējais papildinājums
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

21/12/2011 00:00:00

Eiropas Savienības Ekonomikas un monetāro lietu komisārs Olli Rēns 21.decembrī parakstījis papildināto ES un Latvijas Saprašanās memorandu, tā pieliekot punktu pirms gandrīz trīs gadiem uzsāktajai finanšu palīdzības programmai.

  Parakstīts ES un Latvijas saprašanās memoranda pēdējais papildinājums

  "Latvijas iedzīvotāji ir paveikuši milzu darbu un izrādījuši lielu pacietību budžeta izdevumu samazināšanas, ekonomikas pārorientēšanas uz eksportu un citu reformu kontekstā, tādējādi rādot priekšzīmi citām valstīm, kurām tāpat pienācis laiks sakārtot savas finanses un atjaunot konkurētspēju," komentē Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka. 

  Papildinātajā saprašanās memorandā iekļautas jaunās Latvijas apņemšanās, kam jāpalīdz valsts ekonomikai kļūt vēl stiprākai un arī turpmāk jānodrošina valsts spēja nepieciešamības gadījumā par pieņemamām procentu likmēm aizņemties naudu finanšu tirgos. Valdības apņemšanās skar budžeta un finanšu disciplīnu, sociālās politikas, valsts banku restrukturizācijas un pārdošanas jautājumus, kā arī citus veicamos darbus ēnu ekonomikas apkarošanā, valsts pārvaldes darba uzlabošanā, ilgtermiņa bezdarba problēmas mazināšanā, valsts uzņēmumu un nekustamo īpašumu pārvaldes uzlabošanā, konkurences un valsts iepirkumu procedūru pilnveidošanā, un citās jomās. Eiropas Komisija šo saistību izpildei sekos tā dēvētās "pēcprogrammas uzraudzības" ietvaros – tā ilgs līdz laikam, kad Latvija būs atmaksājusi ap 70% no ES aizdevuma. 

  Kopš 2009.gada sākuma programmas ietvaros Latvija spējusi atjaunot ekonomikas izaugsmi, kas 2011.gada trešajā ceturksnī sasniedza 6,6% no IKP, un jau vasarā apliecināja, ka ir atguvusi starptautisko finanšu tirgu uzticību, pārdodot parādzīmes par 500 miljoniem ASV dolāru. Tāpat arī kopš krīzes smagākā punkta bezdarbs ir samazinājies no vairāk nekā 20% līdz 14,4% (rēķinot pēc Eurostat metodoloģijas). Programmas laikā Latvija no starptautiskajiem aizdevējiem saņēmusi 4,4 (2,9 – no ES) no pieejamajiem 7,5 miljardiem eiro un spērusi virkni soļu, lai atgūtos no smagākās ekonomiskās krīzes atjaunotās valsts vēsturē. 

   

  Pilns memoranda un EK pārskata misijas dienesta ziņojuma teksts pieejams Eiropas Komisijas Ekonomikas un monetāro lietu ģenerāldirektorāta (ECFIN) tīmekļa vietnē: http://ec.europa.eu/economy_finance/eu_borrower/balance_of_payments/latvia/latvia_en.htm

   

  Papildus uzziņas materiāls būs pieejams arī Eiropas Komisijas preses paziņojumu vietnē:http://europa.eu/rapid/showInformation.do?pageName=recentPressReleases&guiLanguage=lv

  Noderīgas saites
  Komisārs Andris Piebalgs
  Eiropa 2020
  Europe Direct informācijas centri
  Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
  Pēdējā atjaunināšana: 21/12/2011  |Lapas sākums