Navigācijas ceļš


Par mums
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

ES ekonomikas un monetāro lietu komisāra Hoakina Almunjas atbildes uz ziņu aģentūras BNS jautājumiem
Nosūti šo lapu pa e-pastuNosūti šo lapu pa e-pastuPrintPrint

01/04/2009 00:00:00

  Vai Eiropas Komisija (EK) varētu palielināt Latvijai piešķirto kredītu, ja ar pašlaik apsolīto starptautisko aizdevēju palīdzību neizdotos izkļūt no recesijas?

  Šāda iespēja pašlaik netiek apspriesta. Ir skaidrs, ka situācija kopš decembra, kad mēs apspriedām finanšu palīdzību, ir kļuvusi vēl sarežģītāka. Taču Latvijas valdības galvenā prioritāte ir tuvākajā laikā sagatavot papildu budžetu, ietverot tajā iedarbīgus strukturālus pasākumus, kuri ļautu saglabāt kontroli pār situāciju un atbilstu vidēja termiņa fiskālās konsolidācijas stratēģijai.

  [Kad šāds budžets būs gatavs] mēs [EK] saskaņā ar Starptautisko Valūtas fondu vēlreiz apspriedīsim situāciju ar Latvijas valdību.

   

  Vai EK piekristu lata devalvēšanai, ja strukturālo reformu dēļ netiktu sasniegts plānotais mērķis atjaunot izaugsmi un līdzsvarot budžetu?

  EK atbalsta Latvijas valdības apņēmību saglabāt pašreizējo lata piesaistes kursu eiro. Es uzskatu, ka, īstenojot atbilstošu politiku, Latvija no krīzes izkļūs spēcīgāka un varēs ieviest eiro.

   

  Vai Latvijā eiro ieviešana būs iespējama, pastāvot pašreizējiem Māstrihtas kritērijiem?

  Eiro ieviešanas kritēriji ir radīti, lai sagatavotu valsti dalībai kopīgas valūtas zonā, un tie nav mainīti kopš eiro ieviešanas. 16 valstis ir spējušas tos izpildīt, četras no tām pēc vērienīgās Eiropas Savienības (ES) paplašināšanas 2004.gadā.

  Ieviešot un pieturoties pie saprātīgas un stabilas makroekonomiskās politikas, Latvija nošaus divus zaķus ar vienu šāvienu - tā spēs izkuģot cauri krīzei un gūs panākumus ceļā uz eiro ieviešanu Es zinu, ka pašreizējā situācija ir ļoti grūta daudziem Latvijas iedzīvotājiem un daudzi citi tuvākajā nākotnē skatās ar bažām. Taču grūti laiki prasa drosmīgus lēmumus, un šajā ziņā palīdzīgu roku sniedz ES saime. Maksājumu bilances problēmu risināšanai ES ir atvēlējusi Latvijai 3,1 miljardu eiro, bet atsevišķas bloka zemes - vēl 2,3 miljardus eiro.

  Latvijai palīdzība tiek sniegta, piešķirot līdzekļus no ES centrālā budžeta, lai palīdzētu būvēt infrastruktūras objektus un pārkvalificēt strādājošos, kas zaudējuši darbu.
  No ES struktūrfondiem Latvija šogad varēs saņemt summu, kas atbilst aptuveni 4% no tās iekšzemes kopprodukta, bet ar Eiropas Investīciju bankas un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas palīdzību tiks finansēti mazie un vidējie uzņēmumi.

  Noderīgas saites
  Komisārs Andris Piebalgs
  Eiropa 2020
  Europe Direct informācijas centri
  Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā
  Pēdējā atjaunināšana: 30/10/2010  |Lapas sākums