Cesta

Rozdíly v platech mužů a žen

Rozdíly v platech mužů a žen jsou jedním z projevů diskriminace a nerovnosti na trhu práce, která se obrací především proti ženám. Příčíny jsou složité a vzájemně propojené. Na našich stránkách se dozvíte, co je příčinou těchto rozdílů a jak EU pracuje na jejich odstranění.

Publikace „Problematika rozdílného odměňování mužů a žen v Evropské unii“, 2014

U příležitosti Dne rovného odměňování 2014 vydává GŘ pro spravedlnost publikaci: Problematika rozdílného odměňování mužů a žen v Evropské uniipdf(636 kB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu . Publikace obsahuje statistiky, přehled opatření a aktivit Komise a osvědčené postupy jednotlivých států.  

Mají chlapci a dívky rovné příležitosti?

Mají chlapci a dívky rovné příležitosti?Když se děti narodí, zdá se, že budou mít v životě všechny stejné příležitosti. Ve skutečnosti se však vyhlídky ohledně jejich vzdělání a profesní dráhy liší. Pokud se do doby, než tyto děti vyrostou, situace nezmění, bude chlapec vydělávat o 16 % více než dívka.

Je stejná práce hodnocena stejně?

Je stejná práce hodnocena stejně?Ženy mají stejně dobrou nebo lepší kvalifikaci než muži, ale za své dovednosti stejně oceněny nejsou a jejich kariérní růst je pomalejší. V důsledku toho je mezi platy žen a mužů v EU průměrný rozdíl 16 %.

Když budu mít dítě, ohrozí to moji kariéru?

Když budu mít dítě, ohrozí to moji kariéru?Povinnosti v rodině nejsou rovnoměrně rozděleny. Kariéra ženy v důsledku toho musí mít daleko častěji přestávku a často se poté ženy nevracejí do práce na plný úvazek. Ženy i proto průměrně vydělávají o 16 % na hodinu méně než muži a dokonce o 31 % za rok méně než muži (vzhledem k většímu podílu žen mezi pracovníky na částečný úvazek).

Stejná práce nazaručuje stejný důchod

Stejná práce nezaručuje stejný důchodKombinace nižší hodinové mzdy pro ženy a méně odpracovaných hodin než u mužů vede k tomu, že ženy mají nižší důchod. Proto jsou ve stáří také více ohroženy chudobou než muži.

Veškeré dokumenty vztahující se k rozdílům mezi platy žen a mužů najdete zde.

Justiční témata na Twitteru