Ścieżka nawigacji

Strona główna

Ochrona danych osobowych RSS

connect.com © Louise Gagnon, fotolia

Reforma przepisów o ochronie danych

Komisja zaproponowała przeprowadzenie gruntownego przeglądu ram prawnych UE dotyczących ochrony danych osobowych. Propozycja ma na celu wzmocnienie praw jednostki i sprostanie wyzwaniom związanym z globalizacją i nowymi technologiami. Więcej informacji Wybierz wersję językową tego linka 

Ochrona danych osobowych - Twoim prawem podstawowym!

Swobodny przepływ danych osobowych - wspólnym dobrem!

Informacje na temat orzeczenia ETS w sprawie „prawa do bycia zapomnianym”

13 maja 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowe orzeczenie w sprawie „prawa do bycia zapomnianym” w odniesieniu do wyszukiwarek internetowych.Więcej informacjipdf(3 MB) Wybierz wersję językową tego linka informacji na temat okoliczności sprawy, orzeczenia Trybunału i jego wpływu na życie obywateli.

Za każdym razem, gdy otwierasz rachunek bankowy, rejestrujesz się w serwisie społecznościowym lub rezerwujesz bilet lotniczy w Internecie, przekazujesz ważne dane osobowe takie jak nazwisko, adres i numer karty kredytowej.

Co dzieje się z tymi danymi? Czy mogą wpaść w niepowołane ręce? Jakie prawa przysługują Ci odnośnie do informacji o sobie?

Każdemu przysługuje prawo do ochrony danych osobowych.

Zgodnie z prawem UE dane osobowe mogą być legalnie gromadzone jedynie po spełnieniu ściśle określonych warunków i w celu zgodnym z prawem. Ponadto osoby lub organizacje gromadzące informacje o Tobie i zarządzające nimi muszą chronić je przed niewłaściwym wykorzystaniem oraz respektować pewne prawa właścicieli danych zagwarantowane prawem Unii.

Przedsiębiorstwa, organy publiczne i osoby prywatne w UE przesyłają każdego dnia przez granice ogromne ilości danych osobowych. Odmienne zasady ochrony danych w poszczególnych krajach zakłóciłyby ich międzynarodową wymianę, a ponadto obywatele mogliby wzdragać się przed przesyłaniem danych osobistych do innych krajów, jeżeli mieliby wątpliwości co do zapewnionego tam poziomu ochrony.

Dlatego też w celu zapewnienia, aby Twoje dane osobowe były należycie chronione na terytorium całej Wspólnoty, ustanowiono wspólne zasady UE. W razie nadużycia Twoich danych osobowych w dowolnym kraju Unii przysługuje Ci prawo do złożenia skargi i uzyskania zadośćuczynienia z tego tytułu.

W unijnej dyrektywie w sprawie ochrony danych български (bg)czech (cs)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)latviešu (lv)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv) określono też konkretne zasady przekazywania danych osobowych poza UE w celu zagwarantowania jak najlepszej ochrony danych trafiających za granicę.