Cesta

Úvod

Ochrana osobních údajů RSS

connect.com © Louise Gagnon, Fotolia

Reforma právních předpisů o ochraně osobních údajů

Komise navrhla rozsáhlou reformu právního rámce EU týkajícího se ochrany osobních údajů. V návrhu jsou posílena individuální práva a zohledňují se otázky globalizace a nových technologií. Podrobnosti zde Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu 

Ochrana osobních údajů - základní právo!

Volný tok osobních údajů - užitečný pro všechny!

Informační přehled o rozsudku Evropského soudního dvora ohledně „práva být zapomenut“

Dne 13. května 2014 vydal Soudní dvůr EU významný rozsudek ohledně práva na vymazání osobních údajů, které se vyhledávají internetovými vyhledavači (tzv. práva být zapomenut). ). Zde najdete další informacepdf(3 MB) Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu  o rozsudku, podrobnosti případu a jeho dopady v praxi.

Když si otevřete bankovní účet, přidáte se na internetovou stránku nějaké sociální sítě nebo si online zarezervujete letenku, uvedete své důležité osobní informace, jako je vaše jméno, adresa a číslo kreditní karty.

Co se s těmito údaji děje? Mohly by přijít do nesprávných rukou? Jaká práva máte, pokud jde o vaše osobní informace?

Každý má právo na ochranu osobních údajů.

Podle právních předpisů EU je možné osobní údaje zákonně shromažďovat jen za přísných podmínek a pro legitimní účely. Osoby nebo organizace, které shromažďují a spravují vaše osobní informace, je také musí chránit před zneužitím a musí respektovat určitá práva vlastníků osobních údajů, která zaručují právní předpisy EU.

Každý den dochází v rámci EU mezi podniky, veřejnými orgány a jednotlivci k přeshraničním přesunům ohromného množství osobních údajů. Vzájemně neslučitelná pravidla o ochraně osobních údajů v různých zemích by tyto mezinárodní výměny narušila. Lidé by se také mohli zdráhat převádět osobní údaje do zahraničí, pokud by si nebyli jistí úrovní ochrany v jiných zemích.

Proto byla zavedena společná pravidla EU, která vašim osobním údajům zajišťují vysoký standard ochrany po celé EU. Pokud kdekoli v EU dojde ke zneužití vašich údajů, máte právo si stěžovat a získat odškodnění.

Směrnice o ochraně údajů български (bg)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)latviešu (lv)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)polski (pl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv) EU také předpokládá konkrétní pravidla pro přenos osobních údajů mimo EU, aby byla zajištěna co nejlepší možná ochrana údajů při jejich vývozu do zahraničí.