Navigācijas ceļš

Sākums

Līgumtiesības RSS

Rokasspiediens, lai apliecinātu darījuma noslēgšanu birojā © pressmaster, fotolia

Preču pirkšanu un pārdošanu ES regulē dalībvalstu līgumtiesības. Atšķirības to starpā rada sarežģījumus pārrobežu tirdzniecībā un paaugstina izmaksas salīdzinājumā ar iekšzemes darījumiem.

Uzņēmumiem rodas it sevišķi šādas grūtības:

  • jānoskaidro otrā valstī piemērotās tiesību normas, lai varētu sekmīgi piedalīties līgumslēgšanas sarunās,
  • rodas papildu izmaksas, kas saistītas ar tulkošanu, juridiskajām konsultācijām un līgumu pielāgošanu dažādu valstu tiesībām.

Šie šķēršļi ir viens no apsvērumiem, kuru dēļ daudzi uzņēmumi nelabprāt iesaistās pārrobežu tirdzniecībā vai nevēlas izvērst darbību citās dalībvalstīs. It īpaši tas attiecas uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem ienākšana vairākos ārzemju tirgos var izmaksāt pārāk dārgi, ja salīdzina ar apgrozījumu.

Ja uzņēmumi nepievēršas darbībai ārzemēs, tas nozīmē, ka patērētājiem iekšzemes tirgū būs mazāka izvēle un augstākas cenas. Var pat gadīties, ka viņiem vispār nebūs pieejami izstrādājumi no citām dalībvalstīs.

Lai novērstu šādu situāciju, Eiropas Komisija ir ierosinājusi ieviest vienotus Eiropas tirdzniecības noteikumus български (bg)czech (cs)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)polski (pl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv).

Tirgotājiem šādi tiktu dota iespēja pārdot preces citu dalībvalstu iedzīvotājiem, piemērojot vienotus līgumtiesību noteikumus, kas darbotos kā alternatīva katras atsevišķās dalībvalsts līgumtiesību noteikumiem. To vietā pārrobežu tirdzniecības līguma slēdzēji no visas ES varētu izvēlēties piemērot vienotos Eiropas tirdzniecības noteikumus български (bg)czech (cs)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)polski (pl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv).

Tā kā šie noteikumi paver jaunas tirgus iespējas uzņēmumiem, patērētājiem izstrādājumi būtu pieejami plašākā klāstā nekā patlaban, turklāt rastos vēl šādas priekšrocības:

  • uzņēmumi varētu iesaistīties tirdzniecībā ar daudzām dalībvalstīm, krietni samazinot pašlaik ar to saistītās izmaksas,
  • pārrobežu tirdzniecības juridiskā vide kļūtu vienkāršāka,
  • patērētāji iegūtu plašāku izvēli un zemākas cenas, 
  • uzlabotos patērētāju aizsardzība, un viņiem būtu lielāka skaidrība par savām tiesībām, iegādājoties preces no citām dalībvalstīm.

 

Paziņojums presei pdf(26 KB) Izvēlieties saites tulkojumu 

Faktu lapas Izvēlieties saites tulkojumu