Tabaka

Politika

Atmest smēķēšanu ir pavisam vienkārši. Es to labi zinu, jo esmu to darījis tūkstošiem reižu.” Marks Tvens

Tabakas lietošana ir Eiropas Savienībā lielākais veselības apdraudējums, ko var novērst. Eiropas Savienībā tas ir būtiskākais priekšlaicīgas nāves cēlonis, kura dēļ ik gadu mirst gandrīz 700 000 cilvēku. Aptuveni 50 % smēķētāju pāragri šķiras no dzīves (vidēji par 14 gadiem ātrāk).

Turklāt smēķētāji ilgākus gadus cieš no sliktas veselības. Daudzi vēža paveidi, sirds un asinsvadu slimības, kā arī elpošanas ceļu slimības ir saistītas ar tabakas lietošanu, kas rada vairāk problēmu nekā alkohols, narkotikas, augsts asinsspiediens, liekais svars vai augsts holesterīna līmenis.

Lai gan pēdējos gados ir gūti vērā ņemami panākumi, smēķētāju ES joprojām ir daudz — smēķē 26% no iedzīvotāju kopskaita un 25% no 15–24 gadus vecajiem jauniešiem Eiropā.

Politikas prioritātes

Lai risinātu šo situāciju, Eiropas Savienība un tās dalībvalstis ir īstenojušas vairākus pasākumus, lai ierobežotu smēķēšanu, pieņemot tiesību aktus, ieteikumus un rīkojot informācijas kampaņas.

Daži pasākumu piemēri:

No sabiedrības veselības aizsardzības viedokļa šie pasākumi domāti tam, lai iedzīvotājus pasargātu no smēķēšanas un cita veida tabakas lietošanas (arī pasīvās smēķēšanas) bīstamās ietekmes. Vēl svarīgāk ir palīdzēt smēķētājiem atmest šo ieradumu vai pārliecināt cilvēkus vispār nesākt smēķēt. Īpaša uzmanība tiek veltīta smēķējošiem jauniešiem, jo tabaka izraisa atkarību un 94 % smēķētāju pirmo dūmu ir uzvilkuši pirms 25 gadu vecuma.

Tabakas izstrādājumi

Tā kā tabakas izstrādājumu tirdzniecība ļoti bieži notiek pāri robežām un valstu tiesību akti ir visai atšķirīgi, šiem izstrādājumiem ir vajadzīgi ES mēroga noteikumi, kas nodrošina, lai Eiropas Savienībā visi patērētāji būtu vienlīdz aizsargāti. Jauno Tabakas izstrādājumu direktīvu , kas regulē tabakas un ar to saistīto izstrādājumu ražošanu, noformējumu un tirdzniecību, parakstīja 2014. gada 3. aprīlī.

Starptautiskie aspekti

ES sadarbojas ar starptautiskajiem partneriem , lai pasaules mērogā samazinātu tabakas lietošanu. Gan ES dalībvalstis, gan Eiropas Komisija aktīvi īsteno PVO Pamatkonvenciju par tabakas kontroli — juridiski saistošu starptautisku nolīgumu, kura mērķis ir samazināt tabakas patēriņa kaitīgo ietekmi uz veselību un ekonomiku.