Politika

Cieľom skríningu je odhaliť možnosť výskytu určitých chorôb – vo veľkom sa používa napríklad pri prevencii proti rakovine a v prenatálnom/novorodeneckom období.

Aj genetika ovplyvňuje zdravie. Keďže takmer každá choroba má základné a/alebo nadobudnuté genetické zložky, v budúcnosti sa bude klásť ešte väčší dôraz na genomiku.

Skríning rakoviny

Komisia podporuje vývoj programov EÚ na skríning rakoviny Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu English (en) pŕs, krčka maternice a hrubého čreva.

Skríning v prenatálnom období

Politiky v oblasti prenatálneho skríningu sa v jednotlivých európskych krajinách líšia (pozri správu o perinatálnom zdraví v Európepdf).

V pláne je projekt, ktorého cieľom bude vyhodnotiť rozličné praktiky skríningu novorodencov na ojedinelé ochorenia v EÚ.

Genomika verejného zdravia

Stratégia EÚ v oblasti zdravia ovplyvňuje budúci vývoj genomiky verejného zdravia Vybrať preklady k predchádzajúcemu odkazu български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) , pretože sa týka dôležitých oblastí, v ktorých je nutná integrácia genomických poznatkov a technológií.