Politika

Cílem screeningu je zjistit, u kterých lidí pravděpodobně vypukne určité onemocnění. Často se využívá např. screening pro prevenci rakoviny nebo těhotenský a novorozenecký screening.

Zdraví je dáno také geneticky. V budoucnu nabude genomika na významu, protože téměř každé onemocnění má základní nebo získané genetické složky.

Screening rakoviny

Komise podporuje rozvoj programů screeningu rakoviny v EU Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) , konkrétně na rakovinu prsu, děložního čípku a rakovinu tračníku a konečníku.

Těhotenský screening

Politiky v oblasti těhotenského screeningu se v EU liší (viz zpráva o evropské perinatální péčipdf).

Plánuje se projekt vyhodnocení různých postupů novorozeneckého screeningu v EU ohledně vzácných onemocnění.

Veřejné zdraví a genomika

Strategie EU v oblasti zdraví se budoucího vztahu veřejného zdraví a genomiky Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) dotýká, protože se zabývá důležitými oblastmi, které budou vyžadovat začlenění poznatků a technologií týkajících se genomiky.