Visuomenės sveikatos genomika

Visuomenės sveikatos genomika – tai veiksmingas ir atsakingas genomu paremtų žinių perkėlimas į visuomenės sveikatos politiką ir sveikatos priežiūros paslaugas.

Kadangi sveikata dabar įtraukta į visas ES politikos kryptis, reikia tvirtos faktų bazės, o įgyvendinant 2007 m. ES sveikatos strategiją Pasirinkti šios nuorodos vertimus български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) genomu paremtas žinias ir technologijas reikia integruoti į tam tikras sritis.

Europos visuomenės sveikatos genomikos tinklas (PHGEN)

Šis tinklas siekia nustatyti Europos visuomenės sveikatos politikos sritis, problemas, poveikį ir poreikį, susijusius su visuomenės sveikatos genomika.

Nors vykdyti įgimto jautrumo tyrimus, remiantis bendrosios rizikos aleliniais genais, dar per anksti daugumos ligų atvejais, po dvejų trejų metų padėtis gali labai pasikeisti.

Reikia tinkamų gairių, kurios padėtų gydytojams konsultuoti pacientus šios rūšies genetinių tyrimų klausimais, t. y., kaip interpretuoti rezultatus, kada į juos reaguoti, kai tie rezultatai taps stabilesni.

PHGEN rengia ES visuomenės sveikatos genomikos informacijos ir technologijų teikimo bei naudojimo ir kokybės užtikrinimo gaires.

Genominiai sveikatą lemiantys veiksniai

Beveik kiekviena liga turi esminius ir (arba) įgytus genetinius komponentus. Galėsime geriau perprasti daug dažniausių ligų, jei pavyks nustatyti:

  • imlumą ligai lemiančias genomines struktūras;
  • įgytas somatines genomines mutacijas, lemiančias kurią nors ligą (pvz., vėžį) ir jos individualų klinikinį fenotipą.

Ši informacija gali būti panaudota ligų diagnostikai ir naujų gydymo būtų paieškai arba konkretesnio poveikio vaistams.

Vis dėlto, kol atsakingai įvertinama faktinė nauda ir pavojus tiriant bet kokią naują genominę struktūrą, kuri galbūt susijusi su liga, nuo paskelbimo apie atrastus naujus genominius visuomenės sveikatai žalą darančių ligų žymeklius iki jų galimo pritaikymo visuomenės sveikatos praktikoje praeina laiko.

Su privatumu susiję genominių bandymų aspektai

Genominiai bandymai gali suteikti informacijos apie individualų imlumą ir genomines struktūras, saugančias nuo tam tikrų ligų. Ateityje tai gali būti individualizuotos prevencijos, gydymo ir medicininės priežiūros pagrindas.

Dėl tokios informacijos turėjimo taip pat kiltų etinių, socialinių ir teisinių klausimų, jeigu ši informacija būtų panaudota srityje, kurioje netaikomos medicininės informacijos konfidencialumo taisyklės, pvz., gyvybės ir sveikatos draudime.

Šiuolaikinės genomikos raidos įtaka profesinei ir kitoms šiuolaikinės molekulinės medicinos sritims, įskaitant biomedicininius ir sveikatos tyrimus, ir toliau turi būti stebima ES lygmeniu.