Iedzīvotāju kategorijas

Atšķirības starp vīriešu un sieviešu veselību

Gan bioloģisku, gan sociālu iemeslu dēļ apdraudējums veselībai, saslimstība ar dažādām kaitēm un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība nav abiem dzimumiem vienādi.

Eiropā sievietes dzīvo ilgāk nekā vīrieši (vidēji 82 g. siev. salīdzinājumā ar 76. g. vīr.). Tomēr abiem dzimumiem gandrīz vienāds ir pie labas veselības nodzīvoto gadu skaits (63 g. siev. un 61 g. vīr.)

ES veselības stratēģija

Stratēģijā  ņemtas vērā atšķirības starp dzimumiem un uzsvērta nepieciešamība veselības jomā novērst pārmērīgas atšķirības starp dažādām sociālām grupām.

Sieviešu veselība

No dažām slimībām, piemēram, krūts vēža, osteoporozes, ēšanas traucējumiem, biežāk cieš sievietes. Ir atsevišķas slimības (edometrioze, dzemdes kakla vēzis u.c.), ar ko slimo tikai sievietes.

Ziņojumā “Dati par sieviešu veselību Eiropas Savienībā”  sniegts pārskats par dažādiem ar sieviešu veselību saistītiem jautājumiem.

Vīriešu veselība

Vīrieši biežāk saslimst ar plaušu un zarnu vēzi un išēmiskām sirds slimībām un biežāk no šīm kaitēm nomirst. Viņi arī biežāk nokļūst satiksmes negadījumos un tajos zaudē dzīvību. Ir dažas slimības, no kurām cieš tikai vīrieši (prostatas vēzis u.c.).

Sīkākas ziņas par vīriešu veselību atrodamas ziņojumā “Vīriešu veselības stāvoklis Eiropā” .

Ielūkojieties arī ziņojuma paplašinātajā versijā  un brošūrā .

Perinatālā veselība

Perinatālā perioda definīcijas ir dažādas. Atkarībā no tā, kāda definīcija izvēlēta, šis periods sākas 20-28 nedēļas pēc olšūnas apaugļošanas un beidzas 1-4 nedēļas pēc bērna piedzimšanas. Ja mātei vai bērnam šajā svarīgajā posmā rodas perinatālās veselības  problēmas, ir vajadzīgi mediķi, kuriem ir dziļas zināšanas tieši par šo nozari.

Sk. arī informāciju par grūtnieču skrīningu

Reproduktīvā veselība

Reproduktīvā veselība  ir svarīga mums visiem, jo īpaši tad, ja gribam bērnus, bet ir grūtības tos ieņemt. Tā kā mūsdienās cilvēkiem ir tendence sākt domāt par ģimenes pieaugumu vēlāk nekā kādreiz, aizvien nepieciešamāka ir informācija par reproduktīvām problēmām.