Gyventojų grupės

Lyčių klausimai

Dėl biologinių ir visuomeninių priežasčių moterų ir vyrų sveikatai kyla nevienodi pavojai, skirtingos jų ligų istorijos ir galimybės naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis.

Europoje moterys gyvena ilgiau nei vyrai (atitinkamai 82 ir 76 metus), bet geros sveikatos ir vieni, ir kiti būna beveik tiek pat metų (63 metus moterys, 61 – vyrai).

ES sveikatos strategija

Strategijoje  atsižvelgiama į lyčių skirtumus sveikatos politikoje ir pabrėžiama, kad reikia mažinti socialinių grupių nelygybę sveikatos srityje.

Moterų sveikata

Kai kuriomis ligomis – krūties vėžiu, osteoporoze, mitybos sutrikimais – dažniau serga moterys, kitomis – endometrioze, gimdos kaklelio vėžiu – serga vien jos.

Ataskaitoje „Moterų sveikatos Europos Sąjungoje duomenys“  apžvelgiami su moterų sveikata susiję klausimai.

Vyrų sveikata

Vyrai dažniau serga plaučių bei kolorektaliniu (storosios žarnos) vėžiu, išeminėmis širdies ligomis ir nuo jų miršta. Be to, jie dažniau nei moterys žūsta eismo įvykiuose. Kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, prostatos vėžiu, serga vien vyrai.

Daugiau informacijos apie vyrų sveikatą rasite ataskaitoje „Vyrų sveikatos būklė Europoje“ .

Taip pat žr. išsamią ataskaitos versiją  ir lankstinuką .

Perinatalinė sveikata

Priklausomai nuo apibrėžties, perinatalinis laikotarpis prasideda 20–28 savaitės po kiaušinėlio apvaisinimo ir baigiasi 1–4 savaitės po kūdikio gimimo. Jei šiuo itin svarbiu laikotarpiu motina arba kūdikis patiria perinatalinės sveikatos  problemų, jiems būtina labai specializuota priežiūra.

Taip pat žr. prenatalinė diagnostika.

Reprodukcinė sveikata

Reprodukcinė sveikata  svarbi mums visiems, ypač jei norime turėti vaikų ir kyla sunkumų pastoti. Kadangi žmonės pradėjo susilaukti vaikų vėlesniame amžiuje, vis labiau reikia informacijos apie reprodukcines problemas.