Rovnost žen a mužů

Po biologické a společenské stránce jsou ženy a muži vystaveni různým zdravotním rizikům, potkávají je různé zdravotní problémy. Rozdíly panují, i pokud jde o dostupnost zdravotnických služeb.

Ženy žijí v Evropě déle než muži (v průměru 82 let oproti 76), nicméně obě pohlaví se těší zhruba stejné střední délce života prožité ve zdraví (63 let u žen, 61 let u mužů).

Strategie EU v oblasti zdraví

Ve strategii  Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) je rozdíl mezi ženami a muži a jeho role ve zdravotnické politice zohledněn a zdůrazňuje se zde také nutnost řešit nerovnost v oblasti zdraví mezi jednotlivými sociálními skupinami.

Zdraví žen

Některé nemoci – jako rakovina prsu, osteoporóza, poruchy příjmu potravin – jsou běžnější u žen než u mužů. A některé – jako endometrióza a rakovina děložního čípku – postihují výhradně ženy.

Přehled o problematice zdraví žen poskytuje zpráva „Údaje a informace o zdraví žen v Evropské unii“ Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) .

Zdraví mužů

U mužů je vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu plic, tračníku a konečníku, ischemickou chorobu srdeční a dopravní nehody. Některé nemoci – jako rakovina prostaty – postihují výhradně muže.

Další informace o zdravotním stavu mužů ve zprávě „Zdraví mužů v Evropě – současný stav“ Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en)

Viz také rozšířená verze Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) français (fr) zpráva a brožura Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en)

Perinatální péče

Podle různých definic zahrnuje perinatální období dobu od 20–28 týdnů po oplození vajíčka až do 1–4 týdnů po narození dítěte. Jestliže mají matka, plod nebo novorozeně v tomto klíčovém období problémy spadající do kategorie perinatální zdraví Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) , je zapotřebí vysoce specializovaný přístup.

Viz také těhotenský screening Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu български (bg) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Reprodukční zdraví

Reprodukční zdraví Vybrat překlad k předcházejícímu odkazu English (en) je důležité pro každého, kdo si přeje mít děti a má problémy s početím. Protože dnes lidé mívají děti až v pozdějším věku, jsou informace o reprodukčních problémech čím dál důležitější.