Изпратете на приятел
RSS
google +
Версия за печат

от Карин Каденбах, член на Европейския парламент и на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните; председател на групата на членовете на Европейския парламент за бъбречно здраве

от Карин Каденбах, член на Европейския парламент и на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните; председател на групата на членовете на Европейския парламент за бъбречно здраве

Всяка година гражданите на ЕС правят над 20 млн. кръводарявания в израз на солидарност с пациентите, нуждаещи се от кръвопреливане.

Световната здравна организация е обявила 14 юни за Международен ден на кръводарителя. Този ден е посветен на кръводарителите, които всеки ден спасяват човешки животи, а целта е да се насърчат повече хора по целия свят да даряват кръв доброволно и редовно.

Европейският съюз гарантира, че пациентите могат да разчитат на безопасно преливане на кръв с високо качество и че здравето на донорите е защитено. В законодателството на ЕС от 2002 г. се призовава по-конкретно за задълбочен преглед на донорите, за тестване на всички дарения и за високи стандарти при работата с дарената кръв. С него от страните членки се изисква да насърчават доброволното и безвъзмездно даряване като средство за осигуряване на възможно най-безопасни запаси от кръв.

През последните 13 години Европейската комисия допълни основното законодателство с нови правила, насоки и проекти за улесняване на прилагането му в държавите членки. Прилагането се наблюдава редовно, като по този начин по-лесно се идентифицират евентуалните пропуски и областите, в които са необходими подобрения. През последните години множество научни и технологични постижения оказаха въздействие върху сектора и същевременно бе натрупан значителен опит по отношение на безопасното и ефективно даряване и преливане.

По мое мнение е време да се помисли дали регулаторната рамка от 2002 г. все още отговаря на целите. По-конкретно смятам, че в контекста на Международния ден на кръводарителя трябва да помислим как чрез законодателни разпоредби може да се гарантира най-високото възможно ниво на грижи за донорите. Присъединявам се към всички, които честват Международния ден на кръводарителя в знак на благодарност към милионите забележителни личности, които правят безплатни подаръци, за да помогнат за спасяването и подобряването на живота на другите.